Usprawiedliwione potrzeby uprawnionego do alimentów

Usprawiedliwione potrzeby uprawnionego do alimentów

W poprzednim artykule pisałam, że obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dzieci - w skrócie – polega na dostarczaniu środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania. Jego zakres z kolei zależy on od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego i możliwości majątkowo-zarobkowych zobowiązanego . Omówiłam możliwości majątkowo-zarobkowe zobowiązanego. Teraz chciałabym opisać czym są usprawiedliwione potrzeby uprawnionego.

Najprościej ujmując usprawiedliwione potrzeby uprawnionego, to ogół potrzeb materialnych i niematerialnych, które pozwalają człowiekowi prowadzić prawidłową egzystencję ( normalnie żyć). Potrzeby te są dychotomiczne, tzn. można je podzielić na:

a) środki utrzymania , np.: żywność, ubranie, mieszkanie, środki zdrowotne

oraz

b) środki wychowania   - one z kolei mają zapewnić prawidłowy rozwój psycho-fizyczny uprawnionego.

Od razu trzeba zaznaczyć, że nie funkcjonuje zamknięty katalog usprawiedliwionych potrzeb. Do każdej sytuacji danej osoby należy podejść w sposób indywidualny i nieszablonowy, a także dokładnie ją zanalizować. Posłużę się przykładem: dla uprawnionego X zakup nowego laptopa będzie usprawiedliwioną potrzebą, a dla uprawnionego Y już nie. Oczywiście przy określaniu usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego należy zachować tzw. zdrowy rozsądek . Sąd może nie zaakceptować takich wydatków, które będą wskazywały na życie ponad stan, a tym samym przekroczą granicę usprawiedliwionych potrzeb.