Upadłość czy restrukturyzacja.

1. Ustawa - Prawo upadłościowe i naprawcze obowiązywała pod tą nazwą do 31/12/2015 r. Obecna (od 1/01/2016) nazwa ustawy to Prawo upadłościowe .

2. Art. 21 ust. 1 ustawy Prawo upadłościowe zobowiązuje dłużnika, nie później niż w terminie 30 dni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości , zgłosić w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości.

3. Istotne w tym miejscu wydaje się wyjaśnienie, co ustawodawca rozumie przez pojęcie "niewypłacalności dłużnika". Definicję niewypłacalności odnajdujemy w art. 11 ust. 1a ustawy Prawo upadłościowe, w którym czytamy, że dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich zobowiązań pieniężnych, jeśli opóźnienie w wykonywaniu zobowiązań pieniężnych przekracza 3 miesiące .

4. Jeżeli dłużnik jest osobą prawną albo jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, jest on niewypłacalny także wtedy, gdy jego zobowiązania pieniężne przekraczają wartość jego majątku, a stan ten utrzymuje się przez okres przekraczający 24 miesiące (art. 11 ust. 2 ustawy Prawo upadłościowe).

5. Przed decyzją o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa, warto podjąć próbę ratowania firmy przez działania restrukturyzacyjne . Ogromne możliwości w tym zakresie daje nam nowa ustawa - Prawo restrukturyzacyjne. W zależności od konkretnego przypadku i okoliczności, w których powstał stan zagrożenia niewypłacalnością (czy wręcz niewypłacalności), mamy bowiem do dyspozycji aż 4 sposoby prowadzenia postępowania:

  • postępowanie o zatwierdzenie układu;
  • przespieszone postępowanie układowe;
  • postępowanie układowe;
  • postępowanie sanacyjne. 


Jarosław MROŻEK,
Doradca restrukturyzacyjny,