Tajemnica, która łączy napój Coca-Cola, kawałki kurczaka z KFC oraz preparat WD-40

Kiedy w 1915 r. Alexander Samuelson zaprojektował prototyp butelki Coca Coli a firma Root Glass Company w dniu 18.08.1915 r. zgłosiła do Urzędu Patentowego Stanów Zjednoczonych jej wzór w celu uzyskania ochrony, rozpoczęła się trwająca 100 lat popularność. Od tej pory kształt butelki zmieniał się zyskując seksowne wgłębienie w talii (więcej na ten temat w https://lgl-iplaw.pl/2020/02/czy-niezarejestrowany-wzor-wspolnotowy-korzysta-z-ochrony/ ).

Zmieniały się kampanie i wizerunki osób promujące napój. Niezmienna pozostała jednak receptura, która jest jedną z najlepiej strzeżonych na świecie

Tajemnica przedsiębiorstwa to informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje, które posiadają wartość gospodarczą. Czyli można na niej zarobić. Są to informacje, które jako całość lub w szczególnym zestawieniu i zbiorze ich elementów nie są powszechnie znane osobom zwykle zajmującym się tym rodzajem informacji albo nie są łatwo dostępne dla takich osób. Ważnym elementem tajemnicy przedsiębiorstwa jest to, że „właściciel” poufnej informacji podejmuje działania w celu utrzymania poufności, nie ujawnia danych.

Upraszczając, tajemnica przedsiębiorstwa powinna łączyć 3 cechy:

  1. powinna być poufna, tj. niedostępna łatwo nawet dla osób z danej branży,
  2. powinna posiadać wartość gospodarczą i
  3. powinna być chroniona, czyli poddana odpowiednim działaniom w celu zachowania stanu poufności - natury faktycznej (kontrola dostępu, szyfrowanie) i natury prawnej (np. zawarcie umowy o zachowanie poufności (NDA od ang. non-disclosure agreement , klauzule w korespondencji o zawartości stanowiącej informacje poufne).

czyn nieuczuciwej konkurencji

Wykorzystywanie informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa może stanowić czyn nieuczciwej konkurencji, gdy dotyczy: produkowania, oferowania, wprowadzania do obrotu, a takż przywozu, wywozu i przechowywaniu w tych celach towarów, jeżeli osoba dokonująca wskazanej czynności wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła wiedzieć o tym, że właściwości towarów, proces ich wytwarzania lub zbywania zostały w znacznym stopniu ukształtowane w następstwie ujawnienia, wykorzystania lub pozyskania cudzych informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa.

culpa in contrahendo

Tajemnica przedsiębiorstwa na etapie negocjacji przedkontraktowych chroniona jest również na podstawie art. 721 Kodeku cywilnego. Jeżeli w toku negocjacji strona udostępniła informacje z zastrzeżeniem poufności, druga strona (kontrahent) jest obowiązana do nieujawniania i nieprzekazywania ich innym osobom oraz do niewykorzystywania tych informacji dla własnych celów, chyba że strony uzgodniły inaczej.

naruszenie obowiązków pracowniczych

W przypadku pracowników zatrudnianych w oparciu o umowę o pracę, zgodnie z art. 100 § 2 ust. 5 Kodeksu pracy, są oni zobowiązani przestrzegać tajemnicy przedsiębiorstwa pracodawcy. Brak zawarcia w umowie o pracę klauzuli dotyczącej zachowania w poufności informacji o przedsiębiorstwie pracodawcy nie oznacza, że pracownik jest zwolniony z tego obowiązku.

Więcej o tajemnicy która łączy napój Coca-Cola, kawałki kurczaka z KFC oraz preparat WD-40 można przeczytać na https://lgl-iplaw.pl/2020/07/co-laczy-napoj-coca-cola-kawalki-kurczaka-z-kfc-oraz-preparat-wd-40/

Aby zabezpieczyć się przed nieuprawnionym ujawnieniem, wykorzystaniem lub pozyskaniem tajemnicy przedsiębiorstwa warto zawierać umowy o zachowaniu poufności. Można skorzystać z naszego wzoru przygotowanego dla ochrony tajemnicy jednej ze stron (czyli w sytuacji, gdy tylko jedna ze stron ujawnia dane) https://lgl-iplaw.pl/product/wzor-umowy-o-zachowaniu-poufnosci-jednej-ze-stron-nda/ . Natomiast, gdy obie strony przekazują  sobie wzajemnie informacje poufne przydatny może okazać się wzór zobowiązania dwustronnego do zachowania poufności: https://lgl-iplaw.pl/product/wzor-umowy-o-zachowaniu-poufnosci-obu-stron-nda / .

Więcej informacji dotyczących praw własności intelektualnej, o których warto wiedzieć na https:// lgl-iplaw.pl/warto-wiedziec /