Rozwód rodziców, a zmiana miejsca zamieszkania dziecka

Rozwód rodziców, a zmiana miejsca zamieszkania dziecka

Muszę przyznać, że tematyka prawa rodzinnego dostarcza wielu tematów do tworznia artykułów. Gdzie mają one swoje źródło? Odpowiedź jest bardzo prosta - w życiu codziennym. Dziś nawet spotkałam się z takim oto zapytaniem: jestem po rozwodzie z mężem od 3 lat. Czy muszę uzyskać jego zgodę na przeprowadzkę wraz z dzieckiem do innego miasta?

Jest to problem, o którym słyszę niezmiernie często i dlatego postanowiłam poświęcić mu kilka uwag.

Otóż, miejscem zamieszkania dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską jest miejsce zamieszkania rodziców albo tego z rodziców, któremu wyłącznie przysługuje władza rodzicielska lub któremu zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje na równi obojgu rodzicom mającym osobne miejsce zamieszkania, miejsce zamieszkania dziecka jest u tego z rodziców, u którego dziecko stale przebywa. Jeżeli dziecko nie przebywa stale u żadnego z rodziców, jego miejsce zamieszkania określa sąd opiekuńczy (art. 26 § 1 i 2 kodeksu cywilnego). Sąd opiekuńczy w wyroku rozwodowym określa - najczęściej w następującej formule - iż miejscem zamieszkania dziecka będzie każdorazowe miejsce zamieszkania (na przykład) matki. Wówczas takie postanowienie ma moc na terenie państwa polskiego, co oznacza, że matka dziecka nie musi uzyskiwać zgody ojca dziecka na ich wspólną przeprowadzkę.

To jednak, że nie musi owej zgody uzyskiwać nie oznacza, że ojciec dziecka zostanie pozbawiony jakiejkolwiek reakcji prawnosądowej. Przede wszystkim ojciec powinien mieć zapewnioną możliwość wykonywania kontaktów z dzieckiem, czyli inaczej mówiąc matka dziecka nie powinna mu tego utrudniać. O konsekwencjach takiego działania - napiszę w odrębnym artykule :) Ojciec dziecka może zatem domagać się rozstrzygnięcia przez sąd rodzinny o istotnych sprawach dziecka. Jak stanowi przepis art. 97 § 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie, w braku porozumienia pomiędzy nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy. Tym samym skoro rodzice dziecka nie potrafią osiągnąć porozumienia co do jego miejsca zamieszkania, wówczas jedno z nich (w podanym przykładzie - ojciec dziecka) może wystąpić na drogę postępowania sądowego.

Która racja zwycięży - czy dotychczasowe miejsce zamieszkania czy nowe ? Sąd będzie przede wszystkim badał czy zmiana w tym zakresie jest dla dziecka dobra, korzystna. Rozważy zatem czy będzie ono w nowym miejscu miało godne warunki bytowe, czy jego matka zapewni mu opiekę, w tym również finansową, ale i  podczas wykonywania pracy, czy zapewniony mu zostanie prawidłowy rozwój itd. Następnie sąd porówna dotychczasowe warunki życiowe dziecka w miejscu X z warunkami w miejscu Y. Inaczej mówiąć, rozstrzygnie czy przeprowadzka jest dla dziecka lepszym rozwiązaniem niż pozostanie w dotychczasowym miejscu zamieszkania.