Powrót do poprzedniego nazwiska po rozwodzie

Powrót do  poprzedniego nazwiska  po rozwodzie może nastąpić zgodnie z art. 59 k.r.o. jedynie w okresie 3 miesięcy od uprawomocnienia się rozwodu. Termin ten ustanowiony został aby dać czas do namysłu dla osoby uprawnionej w zakresie jej przyszłych danych identyfikacyjnych i powrotu do nazwiska noszonego przed ślubem. Jest to termin zawity, czyli nieprzywracalny i prekluzyjny, a więc po jego upływie uprawnienie do dokonania czynności wygasa.

Jedynym organem uprawnionym do przyjęcia oświadczenia o powrocie do nazwiska noszonego uprzednio przez rozwiedzionego małżonka jest kierownik urzędu stanu cywilnego, wybrany przez osobę zamierzającą złożyć oświadczenie zgodnie z art. 18 PrASC oraz konsul (od 01.11.2015 r.)

Oświadczenie małżonka rozwiedzionego o powrocie do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa, musi być złożone osobiście przed kierownikiem USC ( art. 59 KRO) bądź konsulem.

Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z dn. 02.02.1978 r. były mąż nie może domagać się odebrania swojej byłej żonie prawa do nazwiska nabytego przez małżeństwo, jako że KRO takiej możliwości nie przewiduje.

Drugiej stronie nie przysługują żadne środki prawne w celu „zmuszenia” byłego współmałżonka do powrotu do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa.

Małżonek który nie złożył oświadczenia o powrocie do poprzedniego nazwiska po rozwodzie w terminie 3 miesięcy od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego może  zmienić nazwiska w trybie administracyjnym wykazując istnienie ważnych powodów.

Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie rozwodowej lub mediacji zadzwoń tel. 733130581 lub napisz email grandus@onet.pl

strona www.grandus.com.pl          blog www.sprawaorozwod.com.pl