Postępowanie wieczystoksięgowe

Księgi wieczyste prowadzone są w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości. Księgi wieczyste mogą być także prowadzone w celu ustalenia stanu prawnego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

Każdorazowy właściciel ma obowiązek niezwłocznego złożenia wniosku o ujawnienie swojego prawa w księdze wieczystej pod rygorem grzywny nawet do 10 tysięcy złotych.

Przedmiotem wpisu mogą być nie tylko własność czy użytkowanie wieczyste, ale również ograniczone prawa rzeczowe (np. użytkowanie, służebność, zastaw, hipoteka). W określonych przypadkach w księdze wieczystej mogą być ujawnione także prawa osobiste oraz roszczenia (np. najem, dzierżawa, prawo odkupu lub pierwokupu, prawo dożywocia, roszczenie o przeniesienie własności nieruchomości). Prowadzenie ksiąg wieczystych należy do właściwości sądów rejonowych. Księgi wieczyste są obecnie zakładane i prowadzone w systemie teleinformatycznym a dostęp do nich jest możliwy m.in. poprzez stronę internetową Ministerstwa Sprawiedliwości https://ekw.ms.gov.pl/ . Księgi wieczyste są jawne. Zasada jawności wpływa m.in. na to, że nie można zasłaniać się nieznajomością wpisów w księdze wieczystej.

Wniosek o wpis składa się na urzędowym formularzu. Do wniosku o wpis należy dołączyć dokumenty, stanowiące podstawę wpisu w księdze wieczystej. O kolejności wniosku o wpis rozstrzyga chwila wpływu wniosku do właściwego sądu. Za chwilę wpływu wniosku uważa się godzinę i minutę, w której w danym dniu wniosek wpłynął do sądu. Wpis dokonywany jest jedynie na wniosek i w jego granicach, jednak w określonych sytuacjach przepisy przewidują dokonanie wpisu z urzędu.

Wpis w księdze wieczystej ma moc wsteczną od chwili złożenia wniosku o dokonanie wpisu, a w wypadku wszczęcia postępowania z urzędu - od chwili wszczęcia tego postępowania.

Wpisem w księdze wieczystej jest również wykreślenie wpisu.

Postępowania o wpis do ksiąg wieczystych często potrafią przysporzyć wielu problemów. Aby ich uniknąć warto skonsultować się z radcą prawnym. Nasza kancelaria reprezentuje klientów w postępowaniach wieczystoksięgowych. W celu ustalenia szczegółów współpracy należy skontaktować się telefonicznie lub mailowo.

 

Powyższe uwagi mają charakter jedynie informacyjny i ogólny i nie stanowią porady prawnej. Porada prawna może zostać udzielona przez radcę prawnego jedynie po gruntownym zapoznaniu się ze stanem faktycznym konkretnej sytuacji.