Podział majątku wspólnego a kredyt hipoteczny

Rozwód nie zawsze oznacza definitywny koniec relacji prawnych, jakie łączyły małżonków. Często batalia między byłymi małżonkami rozpoczyna się na nowo w związku z podziałem majątku wspólnego, jaki małżonkowie wspólnie zgromadzili w trakcie trwania związku małżeńskiego. Co do zasady bowiem, o ile małżonkowie nie zawarli umowy majątkowej małżeńskiej (potocznie zwanej intercyzą), od chwili zawarcia małżeństwa określone składniki majątkowe wyszczególnione w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym (zwanym dalej „KRO”) – wchodzą w skład ich majątku wspólnego.

W trakcie podziału majątku wspólnego, co do zasady dorobek małżonków dzieli się po połowie. W przypadku nieruchomości zasada jest identyczna. Nie zawsze oznacza to, że każdy małżonków otrzymuje po połowie udziału w prawie własności nieruchomości. Gdy podział fizyczny nieruchomości nie jest możliwy, a sąd nie postanowi również o sprzedaży nieruchomości i podziale uzyskanej sumy pomiędzy małżonków, jedynym rozwiązaniem pozostaje przyznanie nieruchomości jednemu z nich z równoczesnym obowiązkiem spłacenia udziału przypadającego na drugiego małżonka.

W powyższym przypadku problem pojawia się przede wszystkim w przedmiocie nieruchomości obciążonych kredytem hipotecznym. W przypadku przyznania nieruchomości jednemu z małżonków z obowiązkiem dokonania spłaty wobec drugiego małżonka (jego udziału w nieruchomości), problem dalszego spłacania kredytu przez oboje małżonków pozostaje nadal aktualny, ponieważ zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa przy podziale majątku małżonków uwzględnia się jedynie jego  aktywa . Nie ulega wątpliwości, że kredyt hipoteczny stanowi  pasywa  obciążające daną nieruchomość.

W związku z powyższym pomimo dokonania podziału nieruchomości, kredyt hipoteczny nadal obciąża byłych małżonków.

W powyższej sytuacji możliwe jest zawarcie umowy o przejęcie długu na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego. Umowa ta polega na tym, że małżonek, któremu została przyznana nieruchomość (obciążona hipoteką) może zawrzeć z drugim małżonkiem umowę, w której zobowiązuje się do przejęcia długu wynikającego z umowy kredytu hipotecznego. Wówczas drugi małżonek (ten, wobec którego ma nastąpić lub nastąpiła spłata jego udziału w nieruchomości) zostaje zwolniony z długu.

Należy jednak mieć na uwadze, że do ważności takiej czynności prawnej konieczne jest wyrażenie przez wierzyciela zgody na  przejęcie długu . W przypadku jeżeli wierzyciel, którym jest bank nie wyrazi takiej zgody, wówczas małżonków – pomimo zniesienia współwłasności – nadal będzie obciążać wspólne spłacanie kredytu.

Kancelaria Radcy Prawnego Martyny Miszczyk-Mazek świadczy pomoc prawną w zakresie rozwiązywania problemów związanych z podziałem majątku wspólnego, a także zajmuje się doradztwem w sprawach rodzinnych.

Zainteresowanych zapraszamy do współpracy.