Opłaty za udostępnianie dokumentacji medycznej

Omawiając zagadnienie udostępniania dokumentacji medycznej nie mogę pominąć opłaty za udostępnianie dokumentacji medycznej. Kiedy i w jakiej wysokości można pobrać taką opłatę? Dziś wyjaśnię związane z tym wątpliwości.

Można pobierać opłaty za udostępnianie dokumentacji medycznej, jeżeli:

  • sporządzono jej wyciąg, odpis, kopię lub wydruk;
  • udostępniono ją na informatycznym nośniku danych;
  • sporządzono kopię dokumentacji medycznej w formie skanu i przekazanie jej za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznym nośniku danych.

Jaka jest wysokość opłaty?

Ustawodawca określił maksymalną wysokość opłaty. Oznacza to, że za:

  1. jedną stronę wyciągu albo odpisu dokumentacji medycznej - nie może przekraczać 0,002;
  2. jedną stronę kopii albo wydruku dokumentacji medycznej - nie może przekraczać 0,00007;
  3. udostępnienie dokumentacji medycznej ns informatycznym nośniku danych - nie może przekraczać 0,0004

- przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło ogłoszenie.

Ta opłata uwzględnia podatek od towarów i usług, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów ta usługa jest opodatkowana.

Kiedy za udostępnienie dokumentacji medycznej nie pobiera się opłaty?

Opłata za udostępnienie dokumentacji nie będzie pobierana:

  • gdy pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu udostępnia się dokumentację medyczną po raz pierwszy;
  • jeżeli dokumentacja jest potrzebna z uwagi na postępowanie przed wojewódzką komisją do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych;
  • w przypadku udostępnienia dokumentacji medycznej Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Agencji Badań Medycznych.

Czy można powiększyć maksymalną stawkę np. o dodatkowe koszty?

Na to pytanie odpowiedzi udzielały sądy administracyjne. Chodziło przede wszystkim o koszty przesyłki pocztowej wykonanych kopii. Spór pomiędzy Rzecznikiem Praw Pacjenta (występującym w imieniu pacjentów) a podmiotami leczniczymi dotyczył właśnie tego, czy taką opłatą za przesyłkę obciąża się dodatkowo pacjenta czy też nie ma ku temu podstaw. W rezultacie sądy opowiedziały się za poglądem, w którym opłata za przesyłkę może być doliczana do opłaty za udostępnienie dokumentacji medycznej.

Jak można zauważyć, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby udostępnianie dokumentacji medycznej i związane z tymi opłaty nie były problemem.