Okres próby przy warunkowym przedterminowym zwolnieniu

Z poprzednich wpisów już wiesz po  jakim upływie odbywanej kary możesz starać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie  oraz  jakie okoliczności są bierze pod uwagę przy ocenie Twojej osoby  co do warunkowego przedterminowego zwolnienia.  Warunkowe przedterminowe zwolnienie jest udzielane na okres próby  w czasie którego może zostać ono odwołane.

Jaki jest okres próby przy warunkowym przedterminowym zwolnieniu?

Co do zasady  okres próby stanowi okres kary pozostały Ci do odbycia Nie może  on być jednak  krótszy niż dwa lata  a dłuższy niż pięć lat. W przypadku   multurecydywy  okres próby  nie może być krótszy niż trzy lata . W razie warunkowego zwolnienia z  kary 25 lat pozbawienia wolności lub dożywotniego pozbawienia wolności okres próby wynosi 10 lat. 

Co dalej z karą po upływie okresu próby?

Jeżeli warunkowego przedterminowego zwolnienia nie odwołano  w okresie próby oraz sześć miesięcy po jej upływie to  karę uważa się za odbytą z chwilą warunkowego przedterminowego zwolnienia.

Spotkałem się z pytaniem ze strony moich klientów  czy  skoro mieli okres próby to ich  wyrok ulegnie szybszemu zatarciu .

Nie.  Zatarcie skazania  pomimo okresu próby na warunkowym przedterminowym zwolnieniu  następuje tak samo jakby się odbyło całą karę w więzieniu . Jeżeli Twój wyrok nie przekroczył 3 lat możesz starać się o zatarcie skazania na swój wniosek po upływie 5 lat od uznania kary za odbytą. Możesz skorzystać z mojego  wniosku o zatarcie skazania .

Kiedy po odwołaniu warunkowego przedterminowego zwolnienia możesz starać się o kolejne. 

W razie odwołania  warunkowego zwolnienia ponowne warunkowe  zwolnienie nie może nastąpić   przed odbyciem , po ponownym osadzeniu,  przynajmniej roku kary pozbawienia wolności , a w wypadku kary 25 lat pozbawienia wolności lub kary dożywotniego pozbawienia wolności przed odbyciem przynajmniej 5 lat kary.

Jeżeli udało się się uzyskać warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbycia reszty kary warto nie wracać do Zakładu Karnego bo o kolejne zwolnienie będzie bardzo trudno.

Jeżeli nie wiesz jak napisać wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie lub potrzebujesz pomocy w jego napisaniu  skontaktuj się .

Wpis został pierwotnie opublikowany na blogu odroczenie-kary.pl