Odszkodowanie za wypadek na basenie

Zadośćuczynienie i odszkodowanie za wypadek na basenie. Na basenach i kąpieliskach regularnie dochodzi do wypadków, a w konsekwencji urazów ciała. Czasami są to zwykłe poślizgnięcia na śliskiej nawierzchni, a czasem wypadki wynikające z niebezpiecznego korzystania ze zjeżdżalni basenowej.

Nie budzi jednak wątpliwości, że poszkodowany może wystąpić o zadośćuczynienie i odszkodowanie za wypadek na basenie, jeżeli dozna obrażeń ciała. Przeprowadziłem wiele spraw dotyczących basenów i kąpielisk. Z orzeczeń sądowych wynika dość jednoznacznie już, że w takich sprawach obowiązuje zasada ryzyka.

Co to oznacza? Ano to, że jeżeli doznałeś urazu na basenie podmiot prowadzący obiekt lub jego ubezpieczyciel nie będą niemal mieli mogli uwolnić się od wypłaty odszkodowania. A także zadośćuczynienia, renty i innych roszczeń odszkodowawczych.

Odszkodowanie za wypadek na basenie

Spotkałem się z naprawdę wieloma wypadkami w swojej praktyce zawodowej:

  • urazy na zjeżdżalni,
  • poślizgnięcia na śliskiej nawierzchni,
  • przecięcia i skaleczenia w związku z przedmiotami stanowiącymi element basenu,
  • a nawet utonięcia.

Zazwyczaj dochodzi w takich sprawach do poważnych złamań. Co ważne, regulamin basenu nie ma aż tak wielkiego znaczenia . Zapewne zastanawiasz się, czy możesz dochodzić zadośćuczynienia i odszkodowania, ponieważ basen wyłączył swoją odpowiedzialność w regulaminie i na tej podstawie odmawia Ci zapłaty.

Odpowiadam więc: oczywiście, że możesz, bo basen nie może z góry wyłaczyć swojej odpowiedzialności odszkodowawczej! Takie próby uwolnienia się od odpowiedzialności przez basen mogą zostać wyśmiane w sądzie. Natomiast niemal każdy basen posiada ubezpieczenie OC, więc tak czy siak – za zdarzenie zapłaci jego ubezpieczyciel.

Reasumując, za wypadek na basenie często będzie należało się zadośćuczynienie i odszkodowanie , choć zawsze nalezy zapoznać się ze szczegółowych stanem faktycznym zdarzenia. Polecam jednak od początku skorzystać z profesjonalnego pełnomocnika. Pomoże to uniknąć niektórych błędów, które są charakterystyczne dla osób samodzielnie dochodzących roszczeń odszkodowawczych.

Piotr Stosio

Radca Prawny

---------------

Powyższy tekst pochodzi z prowadzonego przeze mnie bloga pod adresem zadoscuczynienie.com

---------------

www.warszawskakancelaria.com

tel. 604 183 261

biuro@warszawskakancelaria.com