JPK VAT zaprojektowano tylko z myślą o Windows?

JPK VAT zaprojektowano tylko z myślą o Windows?

Od 1 stycznia 2018 każdy przedsiębiorca, który jest czynnym podatnikiem VAT, musi składać deklarację JPK VAT. Wcześniej ten obowiązek nie dotyczył małych i mikroprzedsiębiorców.

 

Specprawnik.pl JPK VAT zaprojektowano tylko z myślą o Windows?

 

Zmiany dla przedsiębiorców

Termin złożenia deklaracji JPK VAT dla tych podatników, którzy będą robić to po raz pierwszy, mija 26 lutego. Obowiązek złożenia deklaracji dla małych i mikroprzedsiębiorców, który wcześniej ich nie obowiązywał, wszedł w życie 1 stycznia 2018 roku. Wraz ze zmianami pojawiło się pytanie: czy jest to skomplikowana procedura? Użytkownicy twierdzą, że nie, o ile korzystają z systemu operacyjnego Windows.

 

JPK VAT na Mac’a?

Osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i korzystają z najpopularniejszego systemu w Polsce, czyli Windowsa, nie będą miały większych problemów ze złożeniem deklaracji. Aplikacja e-mikroprzedsiębiorca przygotowana przez Ministerstwo Finansów pozwala na wystawienie faktury i zapisanie faktury zakupowej oraz wygenerowanie dokumentu i przesłanie go do odpowiedniego Urzędu Skarbowego.

Aplikacja działa niestety tylko na Windowsie. Jeśli korzystasz z Linuxa lub systemu macOS, musisz „obejść” system. Użytkownicy tego pierwszego mogą skorzystać z aplikacji Klient JPK 2.0, która zamienia pliki w formacie CSV na format XML. Ci, którzy wybrali oprogramowanie Apple muszą skorzystać z e-bramki JPK_VAT. Umożliwia ona przesyłanie JPK_VAT mikroprzedsiębiorcom, którzy używają innych systemów operacyjnych, czyli także tym, którzy pracują na sprzęcie firmy Apple.