Jazda po alkoholu na motorze

Jazda po alkoholu na motorze

W doktrynie i orzecznictwie istniał spór, czy pojazdy takie jak motorower czy motocykl można zaliczyć do kategorii pojazdów mechanicznych. Kwestię tą rozstrzygnął Sąd Najwyższy wyrokiem z dnia 25 października 2007 r. (sygn. akt III KK 270/07). Sąd ustalił, iż zarówno kodeks karny, jak i ustawa – Prawo o ruchu drogowym nie precyzują, czym jest „pojazd mechaniczny”. Art. 2 ustawy – Prawo o ruchu drogowym wyróżnia dwie kategorie: „pojazd silnikowy” i „rower”. Do tej pierwszej można zaliczyć wszystkie pojazdy zaopatrzone w silnik, oprócz motoroweru i pojazdu szynowego, z kolei do tej drugiej wszelkie pojazdy jednośladowe bądź wielośladowe, które są napędzane siłą mięśni jadącego. Pojazdami mechanicznymi są, jak uznał Sąd, są pojazdy wyposażone w poruszający je silnik (chodzi tu o np. pojazdy samochodowe, maszyny rolnicze, motocykle itp.), a także pojazdy szynowe zasilane energią z trakcji elektrycznej (np. tramwaje). Do pojazdów niemechanicznych natomiast należy zaliczyć rowery, zaprzęgi konne czy statki żaglowe. W ocenie Sądu jako pojazdy niemechaniczne należy uznać również motorowery, czyli rowery, które są wyposażone w silnik pomocniczy, tj. o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3,, które zachowują cechy typowe dla rowerów, w wyniku czego można wykorzystywać je również jako zwykłe rowery 1 . Motocyklem jest natomiast, w rozumieniu art. 2 pkt 45 u.p.r.d., pojazd samochodowy wyposażony w silnik o pojemności skokowej przekraczający 50 cm3, dwukołowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy. Motocyklem jest również pojazd trójkołowy o symetrycznym rozłożeniu kół 2 .

Prowadzenie motocyklu w stanie nietrzeźwości (jeżeli we krwi sprawcy znajduje się powyżej 0,5 promila alkoholu lub w wydychanym przez sprawcę powietrzu znajduje się więcej niż 0,25 mg/l alkoholu) może być więc albo przestępstwem, albo wykroczeniem, w zależności od rodzaju pojazdu, który prowadził sprawca. Jeżeli prowadził motocykl, sprawca odpowiada za przestępstwo określone w art 178a kk , czyli prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, zagrożone karą grzywny, karą ograniczenia wolności lub karą pozbawienia wolności do lat 2. Jazda motorowerem po pijanemu grozi sankcjami określonymi w art 87§ 1a kodeksu wykroczeń, czyli karą aresztu lub karą grzywny nie niższą niż 50 złotych.

1  Wyrok SN z dnia 25 października 2007 r., sygn. III KK 270/07, http://www.zielona-gora.po.gov.pl/index.php?id=27&idk=1&idp=1465 , dostęp 29.11.2017 r.

2  Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowego (Dz.U. 1997 Nr 98 poz. 602 ).