Dodatek wyrównawczy dla kobiety wracającej do pracy w kolejnej ciąży

Dodatek wyrównawczy dla kobiety wracającej do pracy w kolejnej ciąży

Dodatek wyrównawczy dla kobiety wracającej do pracy w kolejnej ciąży

 

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r.  Kodeks pracy;
  • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy;
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią.

 

Zgodnie z art. 179 § 4 Kodeksu Pracy pracownicy w ciąży przysługuje dodatek wyrównawczy w razie gdy zmiana warunków pracy na dotychczas zajmowanym stanowisku pracy, skrócenie czasu pracy lub przeniesienie pracownicy do innej pracy powoduje obniżenie wynagrodzenia.

Wskazana norma będzie miała zastosowanie w związku z :

  • art.  176 § 1 k.p.  prace wzbronione kobietom w ciąży lub karmiącym dziecko piersią zgodnie z którym kobiety w ciąży i kobiety karmiące dziecko piersią nie mogą wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią;
  • art.  178  §  1 k.p. stanowiącym, że pracownicy w ciąży nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej.

W związku z powyższym wskazać trzeba, że zakaz pracy w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej dla kobiet ciężarnych (art. 178 § 1 k.p.) oznacza dla lekarki zakaz pełnienia dyżurów medycznych i stanowi przesunięcie do innej, lżejszej pracy. Zaprzestanie pełnienia dyżurów, które nie miały sporadycznego charakteru, powoduje obniżenie wynagrodzenia lekarki i uzasadnia przyznanie jej dodatku wyrównawczego w myśl § 2 art. 179 k.p.

Takie stanowisko zajął również Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 28 kwietnia 1994 r., sygn. akt I PZP 6/94 (OSNP 1994/8/125), w której wskazał, że „Pracownicy lekarzowi przysługuje dodatek wyrównawczy przewidziany w art. 179 § 2 k.p., jeżeli poprzednio pełniła dyżury zakładowe, za które otrzymywała dodatkowe wynagrodzenie, a ze względu na ciążę nie może ich pełnić”.

Zgodnie z § 7 Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia przysługujący pracownicy w ciąży lub karmiącej dziecko piersią (art. 179 § 4 Kodeksu pracy) stanowi różnicę między wynagrodzeniem z okresu poprzedzającego przeniesienie, a wynagrodzeniem po przeniesieniu pracownika do innej pracy.

            Powyżej wskazane podstawy prawne pozostają aktualne w przypadku pracownicy, która wraca do pracy po okresie urlopu macierzyńskiego będąc w kolejnej ciąży. Podkreślić trzeba, że jej sytuacja nie różni się od innej pracownicy w okresie ciąży i należy jej się zgodnie z przepisami k.p. dodatek wyrównawczy. Wynika to z faktu, że lekarka wracająca do pracy będąc już w ciąży nie może przystąpić do pełnienia dyżurów medycznych. Wobec tego jej wynagrodzenie będzie niższe niż wynagrodzenie otrzymywane przed okresem ciąży. Punktem odniesienia dla obliczenia różnicy w wysokości wynagrodzeń będzie wynagrodzenie otrzymywane przed przejściem pracownicy na urlop macierzyński i rodzicielski. W tym miejscu należy podkreślić, że dla przyznania dodatku oraz dla określenia jego wysokości nie bierze się pod uwagę świadczeń otrzymywanych w okresie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. 

            Reasumując, pracownicy - lekarce, która wraca do pracy po okresie urlopu macierzyńskiego będąc w kolejnej ciąży i nie może pełnić dyżurów medycznych, co stanowi przesunięcie do innej pracy przysługuje dodatek wyrównawczy (na podstawie art. 179 § 4 k.p.). Jego wysokość stanowi różnicę między wynagrodzeniem z okresu poprzedzającego przeniesienie tj. sprzed okresu urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, a wynagrodzeniem po przeniesieniu pracownika do innej pracy czyli po powrocie do pracy.

 

WNIOSKI:

Pracownicy, która wraca do pracy po okresie urlopu macierzyńskiego będąc w kolejnej ciąży na podstawie art. 179 § 4 k.p. przysługuje dodatek wyrównawczy.