Dlaczego w postępowaniach w sprawach własności intelektualnej wprowadzono przymus ustanowienia profesjonalnego pełnomocnika

Od 1 lipca 2020 r., obowiązuje odrębna procedura cywilna dotycząca postępowań w sprawach własności intelektualnej. Jednym z nowych elementów jest przymus adwokacko – radcowsko – rzecznikowski, czyli obowiązek ustanowienia w postępowaniu profesjonalnego pełnomocnika jakim może być adwokat, radca prawny czy rzecznik patentowy. Dlaczego ustanowiono ten przymus?

Pierwszym kryterium jest to, że sprawy własności intelektualnej ( intellectual property czyli dalej w skrócie IP ) zawarte są w wielu regulacjach i obejmują różne, odmienne w swoim charakterze dziedziny życia i gospodarki: od naruszeń praw do zdjęcia, tekstu, filmu, programu komputerowego bądź jeszcze innego utworu, artystycznego wykonania, praw producenta czyli twórcze aspekty w sprawach o ochronę praw autorskich i praw pokrewnych , poprzez podrabianie, wykorzystywanie wzorów przemysłowych, użytkowych czy kopiowanie wynalazków czyli techniczne aspekty w sprawach o ochronę praw własności przemysłowej , a także naruszenia prywatności czy tajemnicy korespondencji czyli sprawy o ochronę innych praw na dobrach niematerialnych , wykorzystanie wizerunku czy renomy firmy – czyli sprawy o ochronę dóbr osobistych w zakresie wykorzystania dobra osobistego w celu indywidualizacji, reklamy lub promocji przedsiębiorcy, towarów lub usług , przywłaszczenie autorstwa pracy bądź wyników badań czyli sprawy o ochronę dóbr osobistych w związku z działalnością naukową lub wynalazczą , wprowadzające w błąd oznaczenie przedsiębiorstwa towarów lub usług, naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa, naśladownictwo produktów, a także nieuczciwa lub zakazana reklama czyli sprawy o zapobieganie i zwalczanie nieuczciwej konkurencji.

Drugim argumentem jest to, że prawa IP są zawiłe zarówno ze względu na charakter prawny, konieczność stosowania regulacji z zakresu prawa unijnego czy międzynarodowego. Także często skomplikowany stan faktyczny wynikający z wielości podmiotów i przysługujących im praw i podstaw prawnych, które mogą dotyczyć tego samego przedmiotu własności intelektualnej. Często wiele regulacji nakłada się na siebie w tej samej sprawie i to jest wyzwanie także dla prawników .

Trzecim argumentem jest to, że postępowanie w sprawach własności intelektualnej jest specjalistyczne oraz sformalizowane. Ostatnią nowelizacją wprowadzono możliwość wykorzystania środków prawnych przez powoda lub przyszłego powoda na podstawie, których może uzyskiwać informacje od rzekomego naruszyciela. Te informacje mogą dotyczyć kwestii objętych tajemnicą bankową czy tajemnicą przedsiębiorstwa a to z kolei może wygenerować straty po stronie pozwanego, a czasami niesłusznie pozwanego. Broniąc się pozwany może również atakować składając powództwo wzajemne w niektórych sprawach własności intelektualnej. W szczególnych przypadkach można składać powództwo o ustalenie.

Przymusu nie stosuje się w przypadkach, gdy:

  • wartość przedmiotu sporu nie przekracza 20 000 złotych;
  • strona złoży wniosek o zwolnienie z obowiązkowego zastępstwa przez profesjonalnego pełnomocnika, a sąd przychyli się do wniosku; może to nastąpić w sytuacji gdy okoliczności sprawy, a w szczególności stopień zawiłości tej sprawy, nie uzasadniają obowiązkowego zastępstwa procesowego; zwolnienie może nastąpić na każdym stadium postępowania; sąd może również zwolnić stronę z tego obowiązku z urzędu;
  • stroną sporu jest twórca projektu wynalazczego, a sprawa dotyczy ochrony praw własności przemysłowej, pełnomocnikiem twórcy może być również przedstawiciel organizacji, do której zadań statutowych należą sprawy popierania własności przemysłowej i udzielania pomocy twórcom projektów wynalazczych.

Zapraszamy do kontaktu w tych sprawach, gdzie istnieje konieczność poprowadzenia sprawy przez profesjonalnego pełnomocnika. Oferujemy 20 letnie doświadczenie w sprawach IP :-)