Czy to jest mobbing, czy zwykłe chamstwo? Kto może pomóc?

Od dłuższego czasu czujesz, że w twojej pracy mają miejsce sytuacje, które nie mieszczą się w normach zawodowych? Twój szef od dawna traktuje cię w sposób niegodny. Krytykuje cię na forum, nie pozwala lub przerywa wypowiedzi, reaguje krzykiem, napastuje przez telefon, grozi, ma jakieś aluzje wykraczające poza sprawy zawodowe, obniża twoje kompetencje zawodowe, odsuwa od ważnych zadań, deprecjonuje twoje kompetencje, manipuluje informacje na twój temat, omija w przyznawaniu podwyżek.

Z pewnością trudno jest ocenić pracownikowi , czy to już mobbing, czy zły charakter pracodawcy. Prawo pracy ( art. 94.3 Kodeksu pracy ) określa co to mobbing. W twoim przygotowaniu może pomóc ci także lista Leymanna (to przykładowa lista działań mobbingowych, łatwa do znalezienia w internecie).

Mobbing jest trudny do udowodnienia. Jego granica często jest przekraczana w miejscach i sytuacjach niewidocznych dla innych. Zastanów się, czy masz świadków, kopie korespondencji, dowody dokumentujące twoje obawy. A może konsultujesz się z lekarzem i posiadasz kartotekę leczenia? Jeśli nie masz jeszcze dowodów, to poradź się radcy prawnego .

Zastanawiasz się co możesz zrobić w twojej sytuacji? Skontaktuj się z radcą prawnym. Radca prawny zaproponuje ci konkretne prawne rozwiązanie twojej sprawy . Nie musisz pisać pozwu , samemu iść na rozprawę , samemu spierać się z pełnomocnikiem drugiej strony . Skorzystaj z wiedzy i prawniczego doświadczenia w takich sprawach radcy prawnego. Zatrudnienie radcy prawnego to standard w dzisiejszych czasach .