Zmiana nazwiska.

Pytanie z dnia 08 listopada 2019

Witam, mam 18 lat i chciałem zmienić nazwisko. Pytałem już na tej stronie w tej sprawie, ale mam jeszcze jedno pytanie. Moje nazwisko to "A", chciałem je zmienić na "B-A". Nazwisko "A" to nazwisko mojego taty, "B" to nazwisko panieńskie mojej mamy. Moja mama ma teraz nazwisko "B-A", czyli chcę nosić nazwisko moich rodziców, co oznacza to samo co noszenie nazwiska mojej mamy. W ustawie o zmianie nazwiska czytam, że musi być to ważny powód np. używanie tego nazwiska. I tu moje pytanie, jak można w uzasadnieniu o zmianę nazwiska udowodnić? Link do profilu na Facebooku z nazwiskiem "Maciek B-A"? List prywatny do cioci z podpisem "Maciek B-A"? No bo w banku, szkole, poczcie, krwiodastwie nie może być mowy o nazwisku "B", muszę podać prawdziwe nazwisko.

Ważny powód to nie to samo co udowodnienie że używa Pan tego nazwiska. Oczywiście dowodem może być wydruk profilu na Facebooku, ale nie jest to poważny dowód i w zasadzie o niczym nie świadczy - przecież na tym portalu ludzie nierzadko używają wymyślonych nazwisk lub pseudonimów. W ustawie jest mowa o ważnym powodzie więc bardziej chodzi o wyjaśnienie Pańskich pobudek (tak jak podaje to Pan w pierwszych zdaniach swojej wypowiedzi powyżej).

Odpowiedź nr 1 z dnia 12 listopada 2019 11:26 Zmodyfikowano dnia: 12 listopada 2019 11:26 Obejrzało: 182 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.