Zasady zgłaszania się w ramach dozoru policyjnego i możliwość skargi na funkcjonariusza.

Pytanie z dnia 11 stycznia

Dzień dobry. Mam dozór policyjny i w każdy czwartek muszę zgłaszać się na komendę. Ostatnio zgłosiłam się późno w nocy, bo po prostu miałam po drodze, a policjant odmówił odnotowania ze względu na późną godzinę. Kiedyś zgłosiłam się około godziny 23 i wtedy nie było problemu. Czy mogę się zgłaszać o jakiejkolwiek godzinie? Bo w postanowieniu mam tylko, że czwartek (nie znalazłam informacji żeby dozór był odnotowywany w jakimś określonym przedziale czasowym). I czy mogę złożyć skargę do komendanta na tego policjanta? Ponieważ musiałam dojechać drugi raz, a to są koszty i duże obciążenie z powodu moich problemów ze zdrowiem.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Dozór policyjny powinien być wykonywany w sposób umożliwiający jego realną kontrolę. Jeśli postanowienie nie określa godzin, w których należy się zgłaszać, to teoretycznie zgłoszenie w czwartek o dowolnej porze jest prawidłowe. Jednakże, praktyka może być inna. Odmowa przyjęcia zgłoszenia przez policjanta wydaje się nieuzasadniona. Ma Pani prawo złożyć skargę na policjanta do jego przełożonego, czyli komendanta komisariatu. W skardze należy opisać całe zdarzenie i wskazać na poniesione koszty oraz problemy zdrowotne. Zapraszam do kontaktu w celu ewentualnego sporządzenia skargi.

Odpowiedź nr 1 z dnia 12 stycznia 2026 17:04 Zmodyfikowano dnia: 12 stycznia 2026 17:04

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.