zajęcie komornicze świadczenia z pomocy społecznej,środki wolne od zajęcia

Pytanie z dnia 18 lipca

Czy mając zajecie komornicze na koncie bankowym swiadczenia z miejskiego osrodka pomocy spolecznej sa wliczane do kwoty wolnej od zajecia ?

Dzień dobry, odpowiadając na postawione powyżej pytanie wskazuję, iż zgodnie z art. 833 § 6 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego, świadczenia z pomocy społecznej nie podlegają egzekucji. Jednakże w wielu przypadkach komornik zajmuje środki pieniężne pochodzące ze świadczeń objętych ochroną przed zajęciem z uwagi na fakt, iż nie dysponuje on informacjami odnośnie pochodzenia środków pieniężnych, znajdujących się na rachunku bankowym dłużnika. W związku z powyższym, należy niezwłocznie poinformować komornika o fakcie wpływu świadczenia z pomocy społecznej na zajęty przez niego rachunek bankowy, najlepiej pisemnie, załączając stosowną dokumentację poświadczającą ten fakt. W razie braku reakcji komornika, niewykluczona będzie konieczność złożenia skargi do sądu, co może wiązać się z koniecznością zasięgnięcia dodatkowej porady prawnej u profesjonalnego pełnomocnika. W związku z powyższym w przypadku dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu z Kancelarią. Z poważaniem Krzysztof Lange radca prawny

Odpowiedź nr 1 z dnia 19 lipca 2019 09:50:51 Zmodyfikowano dnia: 19 lipca 2019 09:52:47 Obejrzało: 40 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Świadczenia z pomocy społecznej są zwolnione z egzekucji w całości; kwota wolna od zajęcia nie ma tu zastosowania. Proszę tylko poinformować komornika, jakie to konkretnie kwoty i skąd są w tym zakresie przekazywane na zajęte konto bankowe

Odpowiedź nr 2 z dnia 19 lipca 2019 15:23:25 Zmodyfikowano dnia: 19 lipca 2019 15:23:25 Obejrzało: 39 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.