Zajecie komornicze konta bankowego.

Pytanie z dnia 18 marca

Dzień dobry, mam zajęcie komornicze na koncie na które dostaję wynagrodzenie. Już raz został mi ściągnięty nadmiar(od minimalnej krajowej) czy zostanie ściągnięty drugi raz, jeżeli ktoś zrobi mi przelew? (Suma na koncie będzie niższa niż minimalna krajowa) Jak jest wtedy w przypadku drugiego konta, na którym też mam to zajęcie, ale nie było żadnych wpłat w tym miesiącu??? Z góry dzięki i życzę miłego wieczoru

Środki an rachunku bankowy są wolne od zajęcia komorniczego w kwocie 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę czyli obecnie w kwocie 1950 zł ( art. 54 prawa bankowego). Jest to kwota do wykorzystania w każdym miesiącu, a nie wykorzystana nie przechodzi na kolejny miesiąc. Oznacza to, każde że środki ponad tą kwotę które znajdują się na rachunku lub wpłyną na rachunek bank przekaże komornikowi. Powyższa kwota zwolnienia odnosi się do sumy wkładów na rachunkach bankowych posiadacza, niezależnie od tego, ile umów rachunku bankowego zawarł z bankiem (bankami). Zwolnienie nie dotyczy zatem każdego z rachunków z osobna.

Odpowiedź nr 1 z dnia 19 marca 2020 10:47 Zmodyfikowano dnia: 19 marca 2020 10:47 Obejrzało: 48 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

W egzekucji rachunku bankowego jest kwota wolna nie podlegającą zajęciu. O tym czy została już wykorzystana dowie się Pani w swoim banku bądź też w aplikacji bankowej w zakładce blokady.

Odpowiedź nr 2 z dnia 19 marca 2020 18:12 Zmodyfikowano dnia: 19 marca 2020 18:12 Obejrzało: 46 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.