Zabezpieczenie majątkowe.
Pytanie z dnia 12 maja
dzień dobry,
co może zrobić mój małżonek w przypadku kiedy jego rodzice się rozwiedli kiedy miał 16 lat (teraz ma ponad 40). Od czasu rozwodu ani razu nie wdział się z ojcem.
ojciec nie dążył do jakiego kolwiek kontaku z synem oraz z wnukami o którch nawet nie wie.
chodzi nam o to że nie chcemy się nim opiekować na starość (nie chcemy ponosić żadnych kosztów typu dom opieki).
nie chcemy żadnego spadku, nie chcemy płacić żadnych alimentów- jeśli by o nie wystąpił.
jakie kroki musimy podjąć?
Tomasz R. Weigt Adwokat (Od 1997)
Kancelaria Adwokacka Adwokat Tomasz R. Weigt
Daszyńskiego 12/1, 59-700 Bolesławiec
Dzień dobry. 1. Nie ma sposobu na to aby całkowicie się zabezpieczyć przed ewentualnymi roszczeniami ze strony ojca czy też z tytułu opłat za pobyt rodzica w domu pomocy społecznej. Można natomiast zbierać dowody tego, że ojciec rażąco naruszał obowiązek alimentacyjny lub inne obowiązki rodzinne i bronić się przed odpowiedzialnością podnosząc te dowody w ewentualnych postępowaniach. 2. Natomiast, chcąc całkowicie zabezpieczyć się przed dziedziczeniem spadku po ojcu (w tym ewentualnych długów) konieczne jest zawarcie z ojcem umowy zrzeczenia się dziedziczenia w formie aktu notarialnego. Nie ma innego sposobu. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208
Podziękowałeś prawnikowi
Dzień dobry, Wasza sytuacja jest zrozumiała i dotyczy ważnej kwestii tzw. obowiązku alimentacyjnego wobec rodzica, z którym syn nie utrzymywał żadnych relacji przez większość życia. Poniżej przedstawiam, co można zrobić, by ograniczyć lub wyłączyć ten obowiązek — zarówno w zakresie alimentów, jak i dziedziczenia/spadku. ✅ 1. Wyłączenie obowiązku alimentacyjnego – brak więzi, rażące naruszenie obowiązków rodzicielskich Zgodnie z art. 144¹ Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, dziecko może być zwolnione z obowiązku alimentacyjnego względem rodzica, jeśli rodzic rażąco naruszył wobec niego obowiązki rodzicielskie (np. brak kontaktu, brak wsparcia, brak troski o dziecko, brak wychowania, porzucenie relacji). Co należy zrobić: W przypadku gdyby ojciec kiedykolwiek wystąpił do sądu z pozwem o alimenty – małżonek może się bronić właśnie tym przepisem, powołując się na: brak kontaktu od kilkudziesięciu lat, brak jakiejkolwiek opieki lub wsparcia ze strony ojca po rozwodzie, brak zainteresowania wnukami, zerwanie więzi emocjonalnej, fakt, że ojciec nie dbał o relację i nie uczestniczył w wychowaniu. W takim przypadku sąd może oddalić powództwo o alimenty, uznając je za niezasadne ze względu na rażące naruszenie obowiązków rodzicielskich. ✅ 2. Zrzeczenie się spadku – co zrobić, by nie dziedziczyć po ojcu Wasz cel to także niedziedziczenie majątku (a tym samym długów, kosztów np. domu opieki). Są dwie opcje: A. Po śmierci ojca: Odrzucenie spadku Małżonek ma 6 miesięcy od momentu dowiedzenia się o śmierci ojca, aby odrzucić spadek przed notariuszem lub w sądzie. Jeśli odrzuci spadek, wówczas prawo do spadku przechodzi na dzieci – dlatego dzieci również muszą odrzucić spadek, jeśli nie chcą dziedziczyć. To najczęściej stosowane rozwiązanie. B. Jeszcze za życia ojca: Zrzeczenie się dziedziczenia Można sporządzić z ojcem umowę o zrzeczenie się dziedziczenia (w formie aktu notarialnego). Warunek: ojciec musi się na to zgodzić. Ponieważ nie ma kontaktu – to raczej nierealne. Dlatego najczęściej stosuje się odrzucenie spadku po jego śmierci. ✅ 3. Nie ma obowiązku opieki fizycznej nad ojcem Polskie prawo nie zmusza do zamieszkiwania z rodzicem ani opieki osobistej. Obowiązek alimentacyjny (czyli ewentualna pomoc finansowa) może być nałożony przez sąd tylko w szczególnych okolicznościach – i tylko wtedy, gdy sąd nie uzna argumentów o rażącym zaniedbaniu przez ojca. 🔹Podsumowanie – co możecie zrobić: Cel Co zrobić Brak alimentów Bronić się w sądzie: brak więzi, brak relacji, rażące zaniedbania ojca Brak spadku po ojcu Odrzucić spadek po jego śmierci (dzieci także powinny to zrobić) Brak obowiązku opieki Nie musicie się nim opiekować, nikt nie może Was do tego zmusić Jeśli chcesz, mogę przygotować wzór pisma do sądu jako odpowiedź na ewentualny pozew o alimenty, uwzględniający brak relacji i rażące naruszenie obowiązków przez ojca.
Podziękowałeś prawnikowi
W przypadku śmierci ojca, termin 6-miesięczny na odrzucenie spadku liczy się od dnia dowiedzenia się "o tytule powołania" (czyli w tym wypadku dowiedzenia się o śmierci ojca), a nie od samego dnia śmierci ojca.
Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.