wypowiedzenie umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia

Pytanie z dnia 16 kwietnia 2019

Dzień dobry,
jestem zatrudniona w 2 placówkach na umowę o pracę od 03.09.18-31.08.19. Chciałam wypowiedzieć umowę z zachowaniem okresu wypowiedzenia, jednak w jeden ze szkół powiedzieli, se tylko mogę za porozumieniem stron. Druga szkoła nie przyjęła rozwiązania umowy, gdyż obowiązuje mnie trzymiesięczny okres wypowiedzenia wg. KN. Rozwiązanie umowy nie przyjęte. Na wszelki wypadek złożyłam tez wypowiedzenie umowy, ale już w kwietniu.
Co mi grozi jeśli 13 maja nie stawię się w pracy? Pozdrawiam.

Jak najbardziej może Pani wypowiedzieć obie umowy o pracę. Okres trzymiesięcznego wypowiedzenia zawarty w KN dotyczy tylko umowy zawartej na czas nieokreślony. Karta Nauczyciela zawiera szczególne warunki rozwiązywania umów zawartych na czas nieokreślony i na podstawie mianowania. Natomiast brak w niej szczególnych regulacji dotyczących umów zawartych na czas określony. Dlatego też na podstawie art. 91c KN zastosowanie znajdą przepisy kodeksu pracy tj. art. 30 par. 1 i art. 36 k.p. Wedle art. 36 k.p § 1. okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi: 1)2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy; 2)1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy; 3)3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata. W Pani przypadku okres wypowiedzenia obu umów od 3.03.2019 r. wynosi miesiąc. Jeżeli złożyła Pani wypowiedzenie w kwietniu to umowa o pracę rozwiąże się dopiero z końcem maja ponieważ okres wypowiedzenia musi trwać co najmniej miesiąc i kończyć się z końcem miesiąca kalendarzowego. Jeśli nie stawi się Pani w dniu 13 maja do pracy bez usprawiedliwienia to będzie to potraktowane jako porzucenie pracy tj. ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych skutkujące zwolnieniem dyscyplinarnym.

Odpowiedź nr 1 z dnia 17 kwietnia 2019 11:55 Zmodyfikowano dnia: 17 kwietnia 2019 11:55 Obejrzało: 156 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.