Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia auta.

Pytanie z dnia 19 marca

Witam , kupiłam samochód osobowy który miał ubezpieczenie w X , gdy ubezpieczenie się skończyło, ubezpieczyłam samochód w innej firmie. Niestety dostałam pismo z lX ,że istnieje u nich zadłużenie ponieważ nie zadzwoniłam do nich i nie zgłosiłam ,że nie będę u nich ubezpieczyać samochodu. Chciałbym dowiedzieć się czy faktycznie mam taki obowiązek?

Szanowna Pani jeżeli zakupiła Pani samochód to wraz z autem przechodzi na Panią ubezpieczenie OC komunikacyjne. Jeżeli okres ubezpieczenia się kończy, to trzeba taką umowę wypowiedzieć najpóźniej na dzień przed zakończeniem okresu ubezpieczenia. W przeciwnym wypadku ubezpieczenie odnowi się na nowy okres i będzie Pani obowiązana do zapłaty składki z tego tytułu. Jeżeli jednak zakupiła Pani ubezpieczenie u innego ubezpieczyciela to może Pani skorzystać z uprawnienia przewidzianego w art. 28a ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych i wypowiedzieć tą umowę, która się automatycznie odnowiła. Wówczas Ubezpieczyciel może żądać składki proporcjonalnie tylko za okres do momentu złożenia wypowiedzenia a nie za cały okres 12 miesięcy.

Odpowiedź nr 1 z dnia 20 marca 2020 08:13 Zmodyfikowano dnia: 20 marca 2020 08:13 Obejrzało: 40 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

"W razie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, przechodzą prawa i obowiązki poprzedniego posiadacza wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, wypowie ją na piśmie. W przypadku wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC, ulega ona rozwiązaniu z dniem jej wypowiedzenia. Przepisów art. 28 nie stosuje się" - tak stanowi art. 31 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Oznacza to że w przypadku zakupu samochodu nie musi Pani wypowiadać umowy oc zawartej przez poprzedniego właściciela gdyż i tak ulegnie ona rozwiązaniu z upływem okresu obowiązywania. W tym przypadku nie ma automatycznego przedłużenia umowy oc.

Odpowiedź nr 2 z dnia 20 marca 2020 08:31 Zmodyfikowano dnia: 20 marca 2020 08:31 Obejrzało: 38 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.