Wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego.

Pytanie z dnia 21 czerwca

Czy najemca może wypowiedzieć umowę najmu okazjonalnego na koniec czerwca jeżeli umowa jest zawarta do końca grudnia i na umowie jest pkt.najemcy przysługuje prawo wypowiedzenia umowy z zachowaniem 2 miesięcznego okresu wypowiedzenia ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego, w przypadku krótszego okresu najemca musi liczyć się z utratą kaucji. Czy może w

Dzień dobry. 1. Planowane przez najemcę wypowiedzenie umowy ze skutkiem na koniec czerwca jest nieskuteczne z dwóch niezależnych powodów. Po pierwsze, umowa najmu okazjonalnego jest zawierana na czas oznaczony. Zgodnie z art. 673 § 3 Kodeksu cywilnego, umowę na czas określony można jednostronnie wypowiedzieć wyłącznie w wypadkach określonych w umowie. Zapis w Państwa umowie, który przyznaje najemcy ogólne prawo do wypowiedzenia bez wskazania konkretnych przyczyn (powodów) takiego działania, jest w świetle polskiego prawa i jednolitego orzecznictwa Sądu Najwyższego nieważny. Bez jednoznacznego wskazania w tekście umowy sytuacji, które uprawniają do jej wcześniejszego zakończenia, umowa wiąże strony bezwzględnie do końca grudnia, a pismo najemcy nie wywoła skutków prawnych. 2. Po drugie, nawet gdyby hipotetycznie uznać tę klauzulę za ważną, złożenie wypowiedzenia w czerwcu z zachowaniem wskazanego 2-miesięcznego okresu ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego doprowadziłoby do rozwiązania umowy dopiero z dniem 31 sierpnia, a nie z końcem czerwca. Zawarte w umowie sformułowanie, że „w przypadku krótszego okresu najemca musi liczyć się z utratą kaucji”, nie stanowi uprawnienia do zerwania umowy. Przepisy regulujące najem okazjonalny nie pozwalają na ominięcie ustawowych rygorów terminowych za pomocą sankcji finansowej. Zatrzymanie kaucji przez wynajmującego nie spowoduje rozwiązania umowy – najemca, który porzuci lokal w czerwcu, nadal będzie zobowiązany do zapłaty czynszu i opłat eksploatacyjnych za kolejne miesiące, aż do końca grudnia. 3. W obecnej sytuacji jedynym w pełni legalnym sposobem na zakończenie tego stosunku najmu z końcem czerwca jest zawarcie przez obie strony pisemnego porozumienia o rozwiązaniu umowy z dniem 30 czerwca. W treści takiego porozumienia stron mogą Państwo dobrowolnie i zgodnie uregulować kwestię rozliczeń oraz zatrzymania kaucji przez wynajmującego w zamian za zgodę na wcześniejsze zwolnienie najemcy z obowiązków kontraktowych. Bez podpisania takiego dokumentu przez obie strony, najemca nie ma prawa samowolnie zakończyć umowy w czerwcu. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 1 z dnia 22 czerwca 2026 14:02 Zmodyfikowano dnia: 22 czerwca 2026 14:02 Obejrzało: 5 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, tak, wypowiedzenie umowy najmu na koniec czerwca jest możliwe na podstawie wskazanej klauzuli. Jeśli najemca wypowie umowę w czerwcu, to okres wypowiedzenia upłynie na koniec sierpnia, zachowując dwumiesięczny ten okres. Kaucja raczej zastrzeżona jest w umowie na pokrycie strat w mieszkaniu czy konieczności przeprowadzenia np. remontów - pytanie tylko co zostało dokładnie zapisane w samej umowie. R. pr. Elżbieta Walczak

Odpowiedź nr 2 z dnia 23 czerwca 2026 23:52 Zmodyfikowano dnia: 23 czerwca 2026 23:52 Obejrzało: 0 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.