Wypowiedzenie umowy najmu lokalu usługowego.

Pytanie z dnia 03 listopada

Witam. Podpisalem umowę najmu mojego lokalu w 2017r. Warsztat i magazyn na czas nieokreslony i zawarlem punkt o 6miesiecznym terminie wypowiedzenia. Rozliczamy sie z najemcą comiesięcznie. Czy moge wypowiedzieć umowę w krotszym terminem np. 3msc? Czy mogę ewentualnie podnieś kwotę najmu?

Z tego względu, że w umowie został wydłużony okres wypowiedzenia z 3 m-cy do 6 m-cy nie może Pan teraz wypowiedzieć umowy najmu w krótszym terminie powołując się na art. 688 kc. Przepis ten ma charakter semiiperatywny który wyłącza jedynie możliwość skrócenia przewidzianego w nim trzymiesięcznego terminu wypowiedzenia, nie wyklucza natomiast jego wydłużenia. Wiążący jest zatem termin umowny. Kwotę najmu może Pan podnieść poprzez wypowiedzenie dotychczasowej wysokości czynszu najpóźniej na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego ( art. 685 (1) kc) chyba, że zapisy umowy wykluczają stosowanie tego przepisu.

Odpowiedź nr 1 z dnia 3 listopada 2020 21:24 Zmodyfikowano dnia: 3 listopada 2020 21:24 Obejrzało: 26 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.