Wypadek w pracy.

Pytanie z dnia 19 listopada

Witam . Miałem wypadek w pracy. Na zwolenie poszedłem po ok 2tygodniach gdy udało mi się zrobić badania i umówić do lekarza specjalisty. Pracodawca nie chce mi zaliczyć tego zdarzenia jako wypadek w pracy . Zamiast powolać komisję powypadkowa, która stwierdzi czy wypadek był w pracy zostałem wysłany na komisję lekarska która zajmuje się ustaleniem uszczerbku na zdrowiu i na tej podstawie pracodawca nie chce zaliczyć tego zdarzenia jako wypadek w pracy pomimo zeznań naocznego świadka. Czy to działanie pracodawcy jest zgodne z przepisami? Co mogę zrobić w tej sprawie ?

Należy zawiadomić Państwową Inspekcję Pracy, że doszło do wypadku, a pracodawca nie wykonuje związanych z tym obowiązków.

Odpowiedź nr 1 z dnia 21 listopada 2022 16:36 Zmodyfikowano dnia: 21 listopada 2022 16:36 Obejrzało: 8 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, zgodnie z § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 01 lipca 2009 roku ws. ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy ,,Pracownik, który uległ wypadkowi, jeżeli stan jego zdrowia na to pozwala, powinien poinformować niezwłocznie o wypadku swojego przełożonego." Z kolei zgodnie z art. 234 kodeksu pracy [Obowiązki pracodawcy w związku z wypadkiem przy pracy] ,,§ 1. W razie wypadku przy pracy pracodawca jest obowiązany podjąć niezbędne działania eliminujące lub ograniczające zagrożenie, zapewnić udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym i ustalenie w przewidzianym trybie okoliczności i przyczyn wypadku oraz zastosować odpowiednie środki zapobiegające podobnym wypadkom." Proszę zgłosić sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy. Z poważaniem, Sylwia Zalewska, radca prawny

Odpowiedź nr 2 z dnia 21 listopada 2022 19:04 Zmodyfikowano dnia: 21 listopada 2022 19:04 Obejrzało: 7 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.