wynajem mieszkania z udziałem agencji

Pytanie z dnia 24 stycznia 2019

Witam

Chciałbym poznać Państwa zdanie w następującej kwestii , jak to wygląda od strony prawnej. Chodzi o wynajem mieszkania z udziałem pośrednika (agenta nieruchomości) i związaną z tym KAUCJĘ należną owemu pośrednikowi. Kto powinien ją zapłacić ? Właścicielka lokalu zleciła agentowi by zajął się wszystkimi formalościami związanymi z wynajmem lokalu, lecz KAUCJĄ obciąża najemcę. Mało tego, widać że kobiety (agent i właścicielka) znają się - są na TY. Umowa "najmu okazjonalnego" daje bardzo duzo praw Właścicielce, zaś najemcy bardzo ogranicza te prawa.... dlatego nie potrafie się pogodzić z myślą że każą mi płacić za komfort psychiczny i spokojny sen właścicielki lokalu przez okres trwania umowy, Jakich argumentów mogę użyć aby przekonać Agenta (bo to on jest stroną decyzyjną w relacjach WŁASCICIELKA-AGENT) abym jednak nie ponosił tej opłaty lub znacznie ją ograniczył ?
Z góry dziekuję za odpowiedź.

Dzień dobry, może się Pan nie zgodzić na wynajęcie tego lokalu i poszukać innego, gdzie wynajmujący nie będzie żądał, by pokrył Pan wynagrodzenie pośrednika. Pozdrawiam, adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl

Odpowiedź nr 1 z dnia 24 stycznia 2019 10:47 Zmodyfikowano dnia: 24 stycznia 2019 10:47 Obejrzało: 359 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Nie wiem czy dobrze rozumiem pytanie. Istnieje coś takiego jak kaucja - zabezpiecza ona interesy właściciela. Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów (w przypadku umów najmu okazjonalnego): art. 19a (...) 4. Zawarcie umowy najmu okazjonalnego lokalu może być uzależnione od wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu okazjonalnego lokalu przysługujących właścicielowi w dniu opróżnienia lokalu oraz ewentualnych kosztów egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu. Kaucja nie może przekraczać sześciokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu okazjonalnego lokalu. 5. Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu, po potrąceniu należności właściciela, o których mowa w ust. 4. Jednym słowem, uprawnienie do pobrania kaucji wynika wprost z ustawy. Kaucja powinna być zwrócona po zakończeniu umowy. Jedyna rozsądna podpowiedź: wysokość kaucji zawsze można próbować negocjować. W razie braku porozumienia można też nie zawierać umowy najmu.

Odpowiedź nr 2 z dnia 28 stycznia 2019 10:04 Zmodyfikowano dnia: 28 stycznia 2019 10:04 Obejrzało: 346 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.