Wynajem mieszkania przez biuro nieruchomości.

Pytanie z dnia 06 września 2021

Dzień dobry.
Próbowałem wynajęc mieszkanie przez biuro nieruchomości, spodobało się mi jedne. W momencie podpisania umowy (chciałą podpisać że mną umowę rezerwację w celu poszukiwania mieszkań) poprosiłą mnie o dowodu osobistego w celu zrobienia kopii, a ja poprosiłem o ich dokumentach na mieszkanie - tytuł prawny albo coś takiego. Okazało że nie mają, a tylko mają umowę pośrednictwa z właścicielem, której nie chcielą mi pokazać, motywujący że nie muszą. Numer księgi wieczystej ? Również nie, bo "właściciel ma hipotekę u frankach, ma sprawę sądowe w tej sprawie, zatem musi wyrazić zgodę na okazanie numeru książki".
Umowę najmu planują podpisać przez podpisanie skanów i wysyłkę przez e-mail (właściciel jest w innym koncie Polski)
Pytanie w tym, czy miałem prawo domagać się o ww. dokumentach od nich albo przynajmniej nr księgi, Czy muszą oni pokazać te dokumenty przy podpisaniu umów?
Czy ma taki podpis skanów przez e-mail móc prawną?
Czy warto podpisać umowę z nimi?

Dzień dobry, W mojej ocenie sprawa wydaje się podejrzana - nr KW jest niezbędny dla ustalenia czy podpisuje się umowę z odpowiednią osobą - właścicielem lokalu. Co do podpisu w formie skanu - to również powinno budzić wątpliwości - właściciel mógł wszakże udzielić pełnomocnictwa dla pracownika biura nieruchomości. W mojej ocenie, sprawa wymaga daleko posuniętej ostrożności. Adw. Wojciech Guziński

Odpowiedź nr 1 z dnia 22 września 2021 21:02 Zmodyfikowano dnia: 22 września 2021 21:02

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.