Wynajem lokalu usługowego a ważność umowy po przekształceniu firmy wynajmującej.

Pytanie z dnia 07 marca

Witam, firma od której wynajmuje lokal usługowy przekształciła się w spółkę z o.o. czy zawarte umowy pozostają bez zmian, nie ma potrzeby aneksowania? Jednocześnie podwyższyła mi kwotę czynszu, czy jest to zgodne z przepisami?

Nie ma potrzeby aneksowania umowy ponieważ na spółkę z o.o. jako spółkę przekształconą przechodzą wszelkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego. Następuje to z mocy prawa bez konieczności ingerowania w umowę zawartą z przedsiębiorcą przekształcanym. Co do podwyższenia czynszu to jeżeli umowa nie stanowi inaczej zastosowanie znajdzie art. 685(1) k.c. wedle którego wynajmujący lokal może podwyższyć czynsz, wypowiadając dotychczasową wysokość czynszu najpóźniej na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego.

Odpowiedź nr 1 z dnia 7 marca 2022 21:44 Zmodyfikowano dnia: 7 marca 2022 21:44 Obejrzało: 127 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry, jeżeli spółka z o.o. powstała w wyniku przekształcenia zgodnie z przepisami ksh to jest następczynią prawną poprzedniego podmiotu (sukcesja praw i obowiązków) i jest to legalne, bez potrzeby aneksowania. Jeżeli w inny sposób to już nie jest to takie oczywiste. Pozdwyżka czynszu powinna być przewidziana w umowie. Pozdrawiam

Odpowiedź nr 2 z dnia 10 marca 2022 14:08 Zmodyfikowano dnia: 10 marca 2022 14:08 Obejrzało: 118 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.