Wynagrodzenie po wypowiedzeniu umowy o pracę.

Pytanie z dnia 28 września

Dzień dobry,
Mam umowę o pracę na czas nieokreślony od kwietnia 2019r., wypowiedziałam umowę 30.06.2022r, wypowiedzenie zgodnie z umową jest 3-miesięczne i trwa do 30.09.
Od 07.09 jestem na zaległym urlopie. Niestety, do dnia dzisiejszego nie otrzymałam wypłaty za miesiąc sierpień (wypłaty otrzymuję gotówkowo), podejrzewam, że za miesiąc wrzesień również nie dostanę. Mimo wielu telefonów, wiadomości mejlowych i smsowych, kontakt z pracodawcą był utrudniony, dlatego w trakcie urlopu odwiedziłam miejsce pracy, by zapytać pracodawcę kiedy otrzymam należną wypłatę. Podczas rozmowy jedyne co usłyszałam na temat pensji to "jak dopłynie to będzie". Pracodawca w rozmowie odszedł od tematu wynagrodzenia wytykając mi, że moja praca pełna była rzekomych błędów i przyniosła mu straty finansowe. Obawiam się, że pracodawca traktuje swoje zarzuty wobec mnie jako podstawę do niewypłacenia pensji. Na odchodne usłyszałam "że zrobisz z tym co będziesz chciała, a ja zrobię z tym co będę musiał jeśli będę zmuszony".
Pokłosiem całej tej sytuacji jest wizyta u lekarza psychiatry, od 20.09 jestem na zwolnieniu lekarskim, mam również zalecenia lekarskie aby unikać kontaktu z pracodawcą.
Dodatkowo zauważyłam, że moje składki w ZUS są nieopłacane od sierpnia 2020 roku.
Co mogę w tej sytuacji zrobić aby otrzymać należne wypłaty?
Co może zrobić mi pracodawca?

Dzień dobry, może Pani zawiadomić PIP, wnieść pozew do sądu o zapłatę, a nawet złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 29 września 2022 08:19 Zmodyfikowano dnia: 29 września 2022 08:19 Obejrzało: 41 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, można zrobić dwie rzeczy. Po pierwsze, zawiadomić ZUS o tym, że umowa o pracę trwa, a pracodawca nie opłaca składek. Po drugie, wezwać oficjalnie, pisemnie pracodawcę do wypłaty na Pani rzecz zaległego wynagrodzenia. Rzekome błędy i totalne wymyślone straty finansowe nie są żadnym powodem braku wypłaty wynagrodzenia. Pracodawca powinien normalnie wypłatę wypłacić. Jeśli uważa, ze wyrządziła mu Pani jakąś szkodę to powinien pociągnąć Panią do odpowiedzialności pracowniczej, czego przecież nie zrobił. Więc moim zdaniem blefuje, po prostu nie chce wypłacić Pani pieniędzy. Adw. Elżbieta Walczak, www.walczaklegal.com, tel. 662 069 190

Odpowiedź nr 2 z dnia 29 września 2022 10:59 Zmodyfikowano dnia: 29 września 2022 10:59 Obejrzało: 40 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.