Wymiar urlopu pracownika.

Pytanie z dnia 22 czerwca 2020

Czy po rozwiązaniu umowy z tytułu przejścia na emeryturę, kilkudniowej przerwie w zatrudnieniu i ponownym zatr. u tego samego pracodawcy należy mi się urlop w wym. proporcjonalnym do przepracowanych miesięcy w danym roku?

Zasadą jest, że w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy - w tym również z tytułu przejścia na emerytrurę - pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny, który powinien być pracownikowi wypłacony. Kodeks pracy przewiduje jeden wyjątek, mianowicie: "Pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego, o którym mowa w § 1, w przypadku gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą". Kluczowe dla Pańskiej sytuacji jest użyte w tym przepisie sformułowanie "bezpośrednio", co oznacza, pracownik i pracodawca mogą zawrzeć porozumienie o wykorzystaniu urlopu za przepracowane miesiące w ramach kolejnego stosunku pracy tylko wtedy, gdy między jednym zatrudnieniem a kolejnym nie ma ani jednego dnia przerwy - muszą one następować bezpośrednio po sobie. "Kilkudniowa przerwa", o której wspomniano w zapytaniu, wyklucza możliwość zawarcia takiego porozumienia.

Odpowiedź nr 1 z dnia 22 czerwca 2020 12:49 Zmodyfikowano dnia: 22 czerwca 2020 12:49 Obejrzało: 217 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop u dotychczasowego pracodawcy w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop przysługujący mu lub w wyższym wymiarze, u kolejnego pracodawcy w wymiarze proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego. W tym przypadku nieistotne jest, że rozwiązanie, a późniejsze nawiązanie stosunku pracy dojdzie pomiędzy tym samym pracodawcą. Pozdrawiam, adw. Sandra Grzywocz - Nowak

Odpowiedź nr 2 z dnia 23 czerwca 2020 16:51 Zmodyfikowano dnia: 23 czerwca 2020 16:51 Obejrzało: 212 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.