Wyłudzenie pieniędzy w parabankach na moje dane.

Pytanie z dnia 12 czerwca

Jak mogę rozwiązać problem z tym że firma windykacyjna ściga mnie za nie moje długi. Moje dane zostały skradzione i ktoś wziął na nie sporo kredytów w parabankowych instytucjach. Zapadł już wyrok skazujący tą osobę ale policja najwidoczniej nie dotarła do wszystkich pokrzywdzonych i teraz jedna z nich upomina się o zwrot pieniędzy których nie wziąłem. Czy muszę ponownie zgłosić taką sytuację na policję i zacząć od nowa?

Dzień dobry, czy wierzyciel uzyskał tytuł wykonawczy przeciwko Panu ? Czy w ogóle toczyło się w tej sprawie postępowanie sądowe ? Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska- Ulewicz adwokat@kancelariaulewicz.pl tel.: 663-182-634

Odpowiedź nr 1 z dnia 13 czerwca 2024 11:31 Zmodyfikowano dnia: 13 czerwca 2024 11:31 Obejrzało: 30 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, wspomniany w pytaniu wyrok skazujący jest tzw. prejudykatem. Oznacza to, że treścią tego wyroku, w myśl art. 11 Kodeksu postępowania cywilnego, będą związane także sądy cywilne. Owa moc wiążąca wyroków karnych w postępowaniu cywilnym została wprowadzona przede wszystkim dla uniknięcia możliwości wydawania na podstawie tego samego stanu faktycznego różnych, potencjalnie sprzecznych ze sobą, orzeczeń w sprawach cywilnych i karnych. Przemawiał za tym wzgląd na jednolitość orzeczeń sądowych oraz na powagę wymiaru sprawiedliwości i postulat ekonomii procesowej. Można więc posłużyć się wyrokiem, o którym mowa w pytaniu, w celu oddalenia od siebie zarzutów firmy windykacyjnej - także na etapie "przedsądowym", wówczas gdy zarzuty podnoszą windykatorzy. Przestrzegam też przed wszelkiego rodzaju próbami zawarcia ugody lub porozumienia z firmami windykacyjnymi, gdyż może to skutkować przyjęciem uznania roszczenia i dalszymi problemami z tym się wiążącymi. Natomiast, w żadnym razie nie jest konieczne ponowne zgłaszanie sprawy na Policji. W razie pytań proszę o kontakt. Pozdrawiam

Odpowiedź nr 2 z dnia 13 czerwca 2024 14:45 Zmodyfikowano dnia: 13 czerwca 2024 14:45 Obejrzało: 30 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, tak, powinien Pan to zgłosić na Policję - w końcu dopiero co się Pan o tym dowiedział. Policji proszę wskazać, że w podobnych sprawach już toczyło się postępowanie z Pana udziałem i że znaleziono sprawcę - to im na pewno pomoże w ustaleniu okoliczności sprawy. Adw. Elżbieta Walczak

Odpowiedź nr 3 z dnia 13 czerwca 2024 17:21 Zmodyfikowano dnia: 13 czerwca 2024 17:21 Obejrzało: 29 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.