Wycena porady prawnej.

Pytanie z dnia 17 września 2022

Dzień dobry.

Czy mógłbym prosić o wycenę odpowiedzi dla niżej zadanych pytań? Byłbym wdzięczny, jeśli jeszcze przed wyceną mogli Państwo odpowiedzieć czy mieli doświadczenie z podobnymi przypadkami w praktyce, czy znają podejście sądów do podobnych przypadków.
Jestem w trakcie tworzenia modelu platformy internetowej, która ma na celu łączyć promotorów projektów krypto i przedstawicieli projektów - łatwy dostęp do wielu promotorów w jednym miejscu, oraz możliwość opłaty poprzez portfel krypto administratora strony internetowej. Ze względu na początkowy brak zaufania do portalu ze strony użytkowników, w trakcie zdobywania zaufania u społeczności i ciągłości zarobkowej, chciałbym by można było się logować bez KYC.


Model przeprowadzenia transakcji:

Przedstawiciel projektu krypto wybiera ofertę -> Przedstawiciel projektu krypto przelewa za pomocą portfela krypto do administratora portalu kryptowaluty -> Administrator portalu przelewa kryptowaluty do promotora z którego usługi skorzystano, po potrąceniu prowizji. Administrator wystawia eparagon dla promotora na kwotę potrąconej prowizji.


Pytania:


1. Czy mogę działać w takim modelu przez jakiś okres początkowy bez KYC? Wiem, że w 2024r. wchodzi w życie ustawa MICA. Prowadziłbym taki model tylko do tego momentu, a potem uruchomił KYC.

2. Jeśli komuś udałoby się wyprać pieniądze poprzez mój portal internetowy, a nie uczestniczyłem świadomie w takim procesie, tylko został portal tylko do czegoś takiego wykorzystany, jakie wówczas czekają mnie konsekwencje prawne? Czy kwoty na jakie zostało popełnione przestępstwo mają tutaj znaczenie?

3. Czy są jeszcze jakieś sposoby poza KYC, żeby uchronić się od konsekwencji lub złagodzić je, gdy ktoś wykorzysta mój portal do prania pieniędzy?

4. Czy są jakieś okoliczności łagodzące jeśli chodzi o konsekwencje? Przykładowo, jeśli będę prowadził rozmowy z promotorami na Twitterze, weryfikował ich konta na Twitterze (ich historię) i na podstawie tej analizy, stwierdzając czy ktoś nie jest oszustem, dopuszczał promotorów do korzystania z portalu?

5. Czy logowanie do portalu np. poprzez twittera zwiększa wiarygodność portalu? Czy takie uwierzytelnienie jest wystarczające lub łagodzące konsekwencje, jeśli dojdzie do prania pieniędzy nie wychwyconego przeze mnie?

Pozdrawiam,
Denis

Tutaj pojawią się odpowiedzi od prawników


Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.