Współwlasność auta.

Pytanie z dnia 22 lipca 2020

Samochód posiadał 2 współwłaścicieli - jeden z nich zmarł. Żyjący właściciel oraz 2 spadkobierców (dzieci zmarłego) chcą upoważnić osobę trzecią (wnuk) do sprzedaży auta w ich imieniu.

Czy upoważnienie przez żyjącego współwłaściciela oraz zrzeczenie się na piśmie części spadku przez 2 spadkobierców (plus dokumentacja samochodowa) wystarczą do przeprowadzenia transakcji? Czy muszą być one poświadczone notarialnie?

Jakie/czyje dane i podpis powinny znaleźć się na umowie k/s ?

Szanowny Panie, w przedstawionej sytuacji, wnuk współwłaściciela będzie mógł zostać upoważniony przez spadkobierców oraz drugiego współwłaściciela do sprzedaży pojazdu. Skoro umowa sprzedaży pojazdu musi zostać zawarta w formie pisemnej, to odpowiedniego umocowania potrzebne jest pełnomocnictwo w formie zwykłej pisemnej (art. 99 k.c.), w którym to wszyscy wyżej wymienieni (współwłaściciel + 2 spadkobierców) posiadający całość udziałów w przedmiotowym pojeździe, upoważnią konkretną osobę do zawarcia w ich imieniu umowy sprzedaży pojazdu. Nie jest potrzebne zrzeczenie się dziedziczenia pojazdu przez spadkobierców. Umowę zgodnie z pełnomocnictwem zawrze pełnomocnik, czyli wnuk współwłaściciela. Warto przygotować więcej niż jeden egzemplarz oryginalny wskazanego pełnomocnictwa, tak aby mogło ono zostać również dołączone do egzemplarza umowy dla kupującego. W razie wątpliwości zapraszam do kontaktu z Kancelarią – pomożemy przebrnąć przez formalności.

Odpowiedź nr 1 z dnia 23 lipca 2020 15:32 Zmodyfikowano dnia: 23 lipca 2020 15:32 Obejrzało: 154 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.