współkredytowanie,kredyt hipoteczny

Pytanie z dnia 12 czerwca 2019

Moja córka razem z przyszłym mężem chcą kupić mieszkanie na kredyt hipoteczny. Ja z żoną chcielibyśmy im w tym pomóc, ale zabezpieczając jakoś naszą pomoc finansową w razie gdyby w przyszłości się rozeszli i to mieszkanie musieli sprzedać aby spłacić resztę kredytu. Gdyby jedna i druga strona wyłożyła na mieszkanie po ok 50% to by nie było problemu (wszystko na pół) .Jednak tak nie będzie. Przykładowo mieszkanie kosztuje 400000 zł to my chcemy dać w darowiźnie córce na ten cel np. 200000 zł ,sami od siebie dołożą np 40000 zł i powiedzmy, że rodzice przyszłego męża dołożą jako darowizna synowi tylko 20000. Na pozostałą część mieszkania 400000-200000-40000-20000=140000 zł wezmą razem kredyt hipoteczny (mieszkanie będzie ich współwłasnością).
Jak w tym przypadku zabezpieczyć się na przyszłość, w razie rozwodu i podziału majątku, aby z ewentualnej sprzedaży mieszkania córka miała większy udział, adekwatny do wkładu, w środkach uzyskanych ze sprzedaży mieszkania (po spłaceniu ewentualnych resztek kredytu hipotecznego) ?
Czy można zapisać jakieś klauzule w akcie notarialnym nabycia mieszkania od developera, czy może jeszcze inaczej udokumentować te różne wkłady na co prawda wspólne mieszkanie (wspólnota majątkowa) ?

Tutaj pojawią się odpowiedzi od prawników


Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.