Własna działalność gospodarcza i świadczenie usług,dofinansowanie z PEFRON

Pytanie z dnia 19 stycznia 2019

Dzień dobry,
zamierzam zarejestrować działalność gospodarczą, w ramach której osobiście będę świadczył usługi.
Do pomocy w przygotowaniu materiałów niezbędnych mi do pracy chcę zatrudnić znajomego i wystąpić do PFRON o dofinansowanie jego pensji.
Znajomy ma aktualne orzeczenie o niepełnosprawności: został zaliczony do stopnia – umiarkowanego, w grupie chorób psychicznych (02-P).
Znajomy jest rencistą wojskowym, zaliczonym przez Wojskową Komisję Lekarską do drugiej grupy inwalidzkiej.
Znajomy pobiera rentę inwalidzką z Wojskowego Biura Emerytalnego.

W związku z opisaną powyżej sytuacją potrzebuję porady prawno – księgowej zawierającej odpowiedzi na następujące pytania:


1. Jaki rodzaj umowy o pracę mam podpisać z moim znajomym?
2. W jakim wymiarze godzin?
3. Jakie wynagrodzenie mam zaoferować znajomemu?
4. Jakie maksymalne dofinansowanie do wynagrodzenia znajomego mogę otrzymywać z PFRON?
5. Jakie wynagrodzenie mam zaoferować aby otrzymywać maksymalne dofinansowanie z PFRON?
6. Jakie wynagrodzenie mam zaoferować aby mojemu znajomemu nie pomniejszono kwoty wypłacanej renty lub całkowicie tej renty nie zawieszono?
7. Jaka kwota wpłynie znajomemu na konto z tytułu wynagrodzenia (NETTO?), jaką kwotę będzie miał wpisaną na umowie o pracę (BRUTTO?) a jaką kwotę będę ponosił w związku z jego zatrudnieniem, uwzględniając wszystkie obowiązkowe składki ubezpieczeniowe, na Fundusze pracownicze itp. ?
8. Dofinansowanie do wynagrodzenia znajomego będzie liczone od wynagrodzenia netto, brutto czy jeszcze innego?
9. Znajomy pobiera rentę wojskową z której już odliczane są ww składki. Czy pomimo to, w przypadku jego zatrudnienia, ja też będę musiał opłacać za niego te wszystkie składki? Jakie składki będę musiał za niego płacić i w jakiej wysokości?
10. Mój znajomy pobiera rentę z Wojskowego Biura Emerytalnego. Czy jego składki związane z jego zatrudnieniem będę odprowadzał do ZUSu czy gdzie indziej?
11. Co stanie się w sytuacji, jeśli moja firma nie będzie miała żadnych zleceń i nie będzie generowała żadnych przychodów ani zysku? Naturalnie, wszystkie koszty, w tym wynagrodzenie mojego znajomego będę pokrywał z własnych oszczędności ale chcę się upewnić czy taka sytuacja jest zgodna z prawem. Czy istnieją przepisy jak długo może funkcjonować spółka w taki sposób?
12. Na czym polegają programy DZIAŁALNOŚĆ NIEREJESTROWA oraz ULGA NA START i czy w opisanej sytuacji mógłbym z nich skorzystać?


Proszę o informację czy podjęlibyście się Państwo przygotowania takiej analizy i ile by to kosztowało. Czy ewentualnie moglibyście polecić mi kogoś, kto mógłby mi pomóc?

Z poważaniem

Tutaj pojawią się odpowiedzi od prawników


Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.