Właściwość sadowa w sprawie spadkowej.

Pytanie z dnia 25 czerwca

Dzień dobry, jestem Polką z wyłącznie polskim obywatelstwem, mąż jest Niemcem z wyłącznie niemieckim. Na razie mieszkamy w innym kraju unijnym gdzie posiadamy własną nieruchomość. Które prawo nas obowiązuje w sprawie testamentu? Polskie, niemieckie czy kraju w którym przebywamy?

Dzień dobry. Proszę przedstawić więcej szczegółów sprawy. Kto sporządził testament, kto został w nim powołany do dziedziczenia, o jaki kraj chodzi? Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 1 z dnia 25 czerwca 2025 14:53 Zmodyfikowano dnia: 25 czerwca 2025 14:53 Obejrzało: 65 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, Zgodnie z prawem unijnym (Rozporządzenie (UE) nr 650/2012), w sprawie testamentu zasadniczo obowiązuje prawo państwa, w którym testator (osoba sporządzająca testament) miał miejsce zwykłego pobytu w chwili śmierci. Możecie Państwo jednak dokonać wyboru prawa, wskazując w testamencie prawo państwa, którego obywatelstwo posiada testator. W Państwa przypadku, Pani testament może być sporządzony zgodnie z prawem polskim, a testament męża zgodnie z prawem niemieckim, niezależnie od miejsca zamieszkania. Zapraszam do kontaktu w celu omówienia szczegółów.

Odpowiedź nr 2 z dnia 25 czerwca 2025 15:58 Zmodyfikowano dnia: 25 czerwca 2025 15:58

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.