Władza rodzicielska. Czy mogę notarialnie przekazać opiekę nad 11 letnim synem.

Pytanie z dnia 21 kwietnia

Dobry wieczór. Czy mogę notarialnie przekazać opiekę nad 11 letnim synem (ojcu mojego drugiego dziecka) są bardzo silnie ze sobą związani,tylko ja mam do niego prawa rodzicielskie. Planuje wyjechać za granicę na kilka miesięcy,nie w celach zarobkowych. Jeśli nie,to w jaki sposób będę miała możliwość podejmować wszelkie decyzje względem dziecka będąc za granicą?
Pozdrawiam serdecznie.

Moim zdaniem, takie pełnomocnictwo nie będzie uprawniało Pani partnera do decydowania o wszystkich czynnościach z zakresu władzy rodzicielskiej. Zasadą jest, że jeżeli rodzic dziecka nie może czasowo wykonywać władzy rodzicielskiej (taką sytuacją jest wyjazd za granicę na kilka miesięcy), składa do sądu rodzinnego wniosek o zawieszenie władzy rodzicielskiej i wyznaczenie opiekuna dla dziecka (art. 110 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Opiekunem nie musi zostać osoba spokrewniona. Sąd bada bowiem w pierwszej kolejności więź emocjonalną tej osoby z dzieckiem, mając na uwadze jego dobro. Postanowienie sądu w tym zakresie uprawnia opiekuna będącego w Polsce do podejmowania decyzji związanych z edukacją dziecka, leczeniem, itd. Należy mieć na uwadzę uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 13 maja 2015 r. III CZP 19/15, w której SN wskazał na możliwość udzielenia notarialnego pełnomocnictwa uprawniającego do decydowania o leczeniu dziecka i jednocześnie zaznaczył, że nie jest dopuszczalne udzielenie przez rodzica pełnomocnictwa ogólnego do wykonywania wszystkich czynności z zakresu władzy rodzicielskiej. Zaznaczył także, że to rodzice dziecka sprawują władzę rodzicielską osobiście na zasadzie wyłączności w zakresie pieczy nad osobą dziecka, zarządu jego majątkiem i reprezentacji, chociaż nie jest wyłączona możliwość posługiwania się przy jej wykonywaniu innymi osobami, jeżeli takie rozwiązanie służy dobru dziecka, a rodzice nie rezygnują z ingerencji w podstawowych sprawach dotyczących jego osoby. Co do możliwości podejmowania decyzji dotyczących Pani syna na odległość, należałoby się skontaktować ze szkołą, porozmawiać jak dyrektor placówki widzi ten problem. W sprawach urzędowych istnieje możliwość wykonywania wielu czynności za pomocą profilu zaufanego, jednak oczywiście najbezpieczniejszym rozwiązaniem byłoby uzyskanie postanowienia sądu rodzinnego, na które wskazywałam na początku. Pozdrawiam, adw. Anna Wróbel

Odpowiedź nr 1 z dnia 22 kwietnia 2022 12:25 Zmodyfikowano dnia: 22 kwietnia 2022 12:25 Obejrzało: 82 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry. W tej sytuacji powinna Pani wnieść do sądu opiekuńczego o zawieszenie swojej władzy rodzicielskiej i wyznaczenie opiekuna w osobie Pani partnera. Pełnomocnictwo notarialne do podejmowania decyzji w zakresie wychowania dziecka z formalnego punktu widzenia będzie t niewystarczające. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 2 z dnia 22 kwietnia 2022 15:41 Zmodyfikowano dnia: 22 kwietnia 2022 15:41 Obejrzało: 70 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.