Pytanie z dnia 25 stycznia 2017
Witam.Wkrótce biorę ślub. Posiadam pewną kwotę pieniędzy ( lokaty w banku, konta osobiste). Po ślubie za tą kwotę zakupiona zostanie, np. nieruchomość. Jak mogę wykazać (udokumentować), że posiadana kwota pieniędzy jest moim majątkiem osobistym, aby zakup należał tylko do mnie i aby nie było konieczności podpisywania przez współmałżonka oświadczenia, że to moje pieniądze, a nie majątek wspólny. Nie chcę podpisywać intercyzy.
Bernadetta Parusińska- Ulewicz Adwokat (Od 2007)
Kancelaria Adwokacka Bernadetta Parusińska- Ulewicz
Gen. Z. Sadowskiego 8/40, 71-213 Szczecin
Dzień dobry, jeśli będzie Pani pobierać pieniądze bezpośrednio przed zawarciem umowy sprzedaży nieruchomości, a jednocześnie Państwa majątek wspólny pozostanie "nienaruszony", źródło posiadania pieniędzy będzie Pani mogła wykazać m.in. dowodami wypłat, wyciągami z rachunku, itp. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz
Podziękowałeś prawnikowi
Marcin Kościuk Radca prawny (Od 2015)
Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Kościuk Radca Prawny
os. Armii Krajowej 80/4, 61-379 Poznań
Dzień dobry. Jak rozumiem, że środków pochodzących z Pana/Pani oszczędności mają być zakupione również inne przedmioty prócz nieruchomości, które mają pozostać w majątku odrębnym, a zakupy te zostaną rozłożone w dłuższym okresie czasu. Przede wszystkim poleciłbym sporządzenie wydruków środków zgormadzonych na lokatach oraz rachunkach według stanu na dzień poprzedzający dzień zawarcia małżeństwa, co pozwoli w przyszłości na wykazanie wysokości środków znajdujących się w majątku odrębnym. Ponadto w każdej umowie sprzedaży zawartej w formie pisemnej (w formie pisemnej z datą pewną, w formie aktu notarialnego) należałoby zamieścić wskazanie, iż tylko Pan/Pani jest nabywcą, zaś środki na zakup pochodzą z majątku odrębnego. Jeżeli będzie taka możliwość to polecałbym dokonywanie płatności bezpośrednio z rachunku (np. w formie przelewu bankowego), na którym będą znajdować się środki zgromadzone przed zawarciem małżeństwa. Skoro zakupy mają zostać rozłożone na dłuższy okres czasu, to można rozważyć celowość posiadania odrębnych rachunków bankowych, dla środków wchodzących w skład majątku odrębnego oraz dla środków wchodzących wkład wspólności majątkowej (oczywiście rachunek dla środków objętych wspólnością ustawową nie musi być rachunkiem wspólnym). Moim zdaniem pozwoli to na uniknięcie w przyszłości sporów, czy środki pozostające na rachunku są to nadal środki zgromadzone przed zawarciem małżeństwa, czy już w ramach wspólności majątkowej (czy w pierwszej kolejności były wydawane pieniądze zarobione przed ślubem czy po ślubie). Jeżeli byłby/byłaby Pan/Pani zainteresowany/zainteresowana współpracą z moją Kancelarią to zapraszam do kontaktu. Z poważaniem, Marcin Kościuk.
Podziękowałeś prawnikowi
Bartosz Kowalak Radca prawny (Od 2006)
Kowalak Jędrzejewska i Partnerzy Kancelaria Prawna
Mickiewicza 18a/3, 60-834 Poznań
Dzień dobry, Można zapisać w akcie notarialnym lub dokonac przelewu ceny z Pani konta, zachowując wszystkie wyciagi.
Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź
Jeśli jesteś prawnikiem
zaloguj się by odpowiedzieć temu
klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem
poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.