Pytanie z dnia 16 lutego

Witam,mam pytanie jezeli jest 2 wlascicieli dzialki z domkiem letniskowym ktorzy sie rozwiedli i jeden z nich od 20 lat nie byl na tej dzialce i nie placi zadnych podatkow i wszelkich kosztow zwiazanych z ta nieruchomoscia to czy moze uzyczyc dzialke z domkiem bez zgody tego ktorego nie ma od tych 20 lat czy musza oboje podpisac umowe uzyczenia. Dzialke dostal od swoich rodzicow w trakcie trwania tamtego malzenstwa. Po rozwodzie sa juz ponad 20 lat

Witam, rozumiem że nie było podziału majątku? kolejną kwestią jest to, że mąż dostał działkę od rodziców w trakcie trwania małżeństwa, ale nie pisze Pani czy darowizna była tylko na niego czy również na Panią. Czy obejmowała tylko działkę czy również domek? Z pytania nie wynika czy domek wybudowaliście razem? Nie wiem zatem czy nieruchomość jest własnością męża czy macie w niej współwłasność? Zakładając, że mają Państwo tzw. współwłasność w częściach ułamkowych (każdy ze współwłaścicieli posiada po 1/2 udziałów w prawie własności nieruchomości) zgodnie z art. 198 Kodeksu cywilnego każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Z kolei art. 199 Kodeksu cywilnego do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli. W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 13 września 2001 r. (IV SA 752/99) stwierdzono, że „przez czynności zwykłego zarządu (art. 199 K.c.) należy rozumieć załatwianie bieżących spraw i związanych ze zwykłą eksploatacją rzeczy i utrzymaniem jej w stanie niepogorszonym w ramach aktualnego jej przeznaczenia, wszystko zaś, co się w tych granicach nie mieści, należy do spraw przekraczających zakres zwykłego zarządu”. Czyli użyczenie jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd nieruchomością i wymagana jest zgoda męża. W razie braku takiej zgody należy zwrócić się do sądu (o ile posiada Pni udział w nieruchomości wynoszący co najmniej połowę) pozdrawiam

Odpowiedź nr 1 z dnia 17 lutego 2017 09:38:49 Obejrzało: 18 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Prywatna rozmowa telefoniczna z doświadczonym prawnikiem. 49 zł za 15 minut rozmowy. 15 minut to nie jest mało. Przygotuj się do pisania, aby zanotować wskazówki prawnika i bądź w zasięgu telefonu!

Chcę rozmawiać z prawnikiem

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.