Pytanie z dnia 17 marca 2017

Witam,jestem osobą samotnie gospodarującą. Kiedyś związałem się z kobietą małoletnią i z tego związku urodziła się córka.Po naszym rozstaniu systematycznie płacę ustalone wyrokiem sądowym alimenty. Ponieważ matka dziecka nie wywiązywała się z opieki nad córką - sąd umieścił dziecko w spokrewnionej rodzinie zastępczej, jaką są jej dziadkowie. Na mocy ustawy z 9.06.2011, Dz.U.2011 nr149 poz.887 o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wpłacam na konto Miejskiego Ośr. Pom. Rodzinie kwotę 674,20 zł co łącznie z alimentami wynosi ponad 950zł. Matka dziecka nie posiada dochodu, więc muszę całość opłacać sam co przy wynagrodzeniu ok.1660zł netto jest niemożliwe do minimalnego przeżycia. Nadmieniam że w decyzjach MOPR o ustaleniu opłaty za pobyt dziecka w rodz.zastępczej określono czas opłat "do dnia faktycznego opuszczenia przez dziecko rodzinnej pieczy zastępczej". Córka w maju tego roku ukończy 18 lat. Rozumiem, że obowiązek alimentacyjny ciąży na mnie do czasu ukończenia jej nauki, natomiast wg mnie córka po uk. 18 lat jako osoba pełnoletnia nie będzie już miała statusu "dziecka".
Pyt. Czy w takiej sytuacji, czyli z chwilą uzyskania pełnoletności - nadal będę zobowiązany do wnoszenia opłat za jej pobyt w rodzinie zastępczej?
Jak należy w takim razie tłumaczyć decyzję Ośr. Pom. Rodzinie, gdzie" "określono czas opłat"do dnia faktycznego opuszczenia przez dziecko rodzinnej pieczy zastępczej" .
Będę zobowiązany za odpowiedź, za co z góry dziękuję.

Tutaj pojawią się odpowiedzi od prawników


Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.