Pytanie z dnia 22 lutego 2017

witam serdecznie , pracuję na umowę o pracę na pełen etat od dnia 23-01-2017 r.w sklepie spożyczym który czynny jest 7 dni w tydodniu .Wykonuję pracę po 8 h dziennie od poniedziałku do soboty plus co drugą niedziele po 8 h za którą płacone mam 60 zł ,nie otrzymuję dnia wolnego za przepracowane nadliczbowe i nie płacone mam za te dni. w chwili obecnej jestem na zwolnieniu lekarskim na opiece nad dzieckiem -samotnie wychowuję dwoje dzieci w wieku 13 i 7 lat.Wiem że pracodawca chce mnie zwolnić jak wróce teraz ze zwolnienia lekarskiego (powód zwolnienia że poszłam na l4)Dodam że ja chce wypowiedziec umowe z powodu braku zaplaty za godziny nadliczbowe , pracodawca nie poinformowal mnie przed podpisaniem umowy ze w tym sklepie byl dokonany dwa razy napad rabunowy ,każe mi sprzedawać przeterminowany towar typu wędliny ,sery.NIE DOSTAŁAM SKIEROWANIA DO MEDYCYNY PRACY czy moge pracowac w sklepie spożywczym ( mam ważna ksiązeczkę sanepidowską ,pracowałam wcześniej na stacji paliw) nie przeszłam szkolenia bhp ,brak ogrzewania w sklepie ,jest tylko piecyk gazowy .Brak środków czystości i co najważniejsze od brudnych ścierek dostałam świerzba z którym teraz walcze .Moje pytanie czy mogę rozwiązać umowe w trybie szybkim z winy pracodawcy

Zalecałbym zgłoszenie sprawy do Państwowej Inspekcji Pracy. Opisana sprawa zawiera wiele ciężkich naruszeń podstawowych obowiązków pracodawcy, których ten dopuścił się względem pracownika. Co do godzin nadliczbowych, to w przypadku, gdyby miała je Pani udokumentowane, a nie zostałyby wypłacone, przysługuje Pani roszczenie o zapłatę. W tym wypadku, gdy jego wysokość nie przekracza 50 tys. zł, pozew taki będzie zwolniony z opłat. Jeśli chodzi zaś o rozwiązanie umowy o pracę to z uwagi na treść art. 55 Kodeksu Pracy, może Pani to zrobić bez wypowiedzenia, i będzie Pani przysługiwało roszczenie o zapłatę wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeśli umowa była na czas określony - za okres 2 tygodni. Musi to Pani oczywiście zrobić przed złożeniem wypowiedzenia przez pracodawcę i odpowiednio uzasadnić swoje stanowisko, żeby później nie było żadnych wątpliwości, gdyby doszło do sprawy sądowej. Proszę też pamiętać, że uchybienia w/w nie mogą stanowić podstawy rozwiązania umowy w po upływie 1 miesiąca, od kiedy Pani dowiedziała się o nich.

Odpowiedź nr 1 z dnia 22 lutego 2017 13:52 Obejrzało: 189 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, Brak wynagrodzenia lub jego niewypłacenie w terminie jest ciężkim naruszeniem praw pracownika i uprawnia Panią rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracodawcy. Ponadto pracodawca nie powinien w pozwalać Pani na rozpoczęcie pracy bez orzeczenia lekarza medycyny pracy. Ponadto ma Pani pełne prawo do żądania zapłaty od Pracodawcy niewypłaconych kwot z tytułu nadgodzin.

Odpowiedź nr 2 z dnia 22 lutego 2017 14:37 Obejrzało: 189 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.