Pytanie z dnia 01 stycznia

witam serdecznie.
Płace alimenty na swoje dorosłe córki w wieku 21lat. Jedna z nich zyje w nieformalnym związku z partnerem, mają wspólne dziecko, mieszkaja wspólnie w oddzielnym mieszkaniu, ale najprawdopodobniej jeszcze studiuje w trybie dziennym stacjonarnym. Czy w związku z tym mogę mniemać, że ustał już mój obowiązek alimentacyjny, a role zywiciela rodziny powinien przejac konkubent.
Podobna sytuacja dotyczy drugiej córki, która tez się uczy w systemie weekendowym, a obecnie urodziła dziecko i zajmuje sie jego wychowaniem.
Uważam, że w takich sytuacjach jakie opisałem mój obowiązek alimentacyjny już ustal, ale czy mam racje?
Jakie sa ewentualne koszty prowadzenia sprawy przez prawnika i jakie sa realne szanse, ze zakonczy sie ona powodzeniem.

Dzień dobry, gdy córki rodzą dzieci, obowiązek alimentacyjny nie ustaje z mocy prawa. Jeśli osoba uprawniona do alimentów jest w stanie utrzymać się samodzielnie, obowiązany do alimentacji może wystąpić do sądu z pozwem o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Z Pana opisu nie wynika jednak czy któraś z córek pracuje, a jeśli nie czy może ewentualnie podjąć pracę. Polecam więc najpierw dokładnie ustalić stan faktyczny i ich sytuację, aby można było wskazać czy są podstawy do złożenia pozwu o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Pozdrawiam adwokat Bernadetta Parusińska-Ulewicz

Odpowiedź nr 1 z dnia 2 stycznia 2017 08:01:48 Obejrzało: 46 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Dzień dobry, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, iż obowiązek alimentacyjny nie wygasa automatycznie. Zgodnie z art. 133 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego "Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania". Aby obowiązek wygasł musi Pan złożyć pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego, składa się go do sądu rodzinnego. Należy w nim wykazać, że obowiązek alimentacyjny ustał i uzasadnić dlaczego. Musiałby Pan udowodnić, że córki się usamodzielniły finansowo i są w stanie samodzielnie się utrzymać. Co więcej rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.Pozdrawiam.

Odpowiedź nr 2 z dnia 2 stycznia 2017 20:08:07 Obejrzało: 41 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.