Pytanie z dnia 14 października 2015

Witam serdecznie! Od jakichś 6-7 lat podlegam różnym egzekucjom komorniczym. Bardzo chciałabym się czegoś więcej dowiedzieć na temat możliwości umorzenia chociaż części moich długów.
Z poważaniem, Anna

W polskim systemie prawnym istnieje instytucja tzw. upadłości konsumenckiej dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej (konsumentów). Upadłość taka daje możliwość umorzenia lub redukcji zadłużenia. W artykułach od 491(1) do 491(23) ustawy prawo upadłościowe i naprawcze znajdują się przepisy określające wymogi formalne wniosku o ogłoszenie tego typu upadłości, i tak np. we wniosku należy opisać m.in. wszystkie długi i uzasadnić, dlaczego chce się ogłosić upadłość. Wniosek należy sporządzić dokładnie zgodnie z wyżej wymienionymi przepisami albowiem można z nim wystąpić raz na 10 lat. Opłata od wniosku wynosi zaledwie 30 zł, zaś pozostałe koszty mogą być skredytowane przez Skarb Państwa. Wcześniej radziłbym skonsultować sprawę z prawnikiem (radcą prawnym lub adwokatem), który oceni realne szanse na ogłoszenie upadłości lub redukcję zadłużenia. Jeżeli Pani nie stać na konsultację z prawnikiem to należy złożyć w sądzie wniosek o wyznaczenie pełnomocnika z urzędu (wniosek jest bezpłatny)

Odpowiedź nr 1 z dnia 14 października 2015 11:48 Obejrzało: 284 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Drogi Panie Tomaszu! O instytucji upadłości konsumenckiej słyszałam wielokrotnie i zawsze przy tej okazji zachodziłam w czy ja jako osoba pracująca i pobierająca rentę inwalidzką mam realne szanse taką upadłość skutecznie ogłosić? Z poważaniem, Anna

Wysłano: 16 października 2015 10:31
Na pewno chcesz usunąć wpis?

Jeżeli Pani dług jest na tyle duży, że z obecnych dochodów/świadczeń jego spłata jest praktycznie niemożliwe to nie widzę przeszkód, aby złożyć wniosek o umorzenie części zobowiązań. Ważne jest uzasadnienie wniosku o ogłoszenie upadłości i zawarcie w nim możliwie najbardziej wyczerpujących informacji (najlepiej popartych dokumentami), które przekonają sąd, że celowym będzie w danym przypadku ogłoszenie upadłości konsumenta i umożliwienie mu poprzez umorzenie w całości lub części zobowiązań, wyjście z niekorzystnej sytuacji, w jakiej się znalazł i powrót do normalnego życia. W sprawach upadłości konsumenckiej sąd powinien kierować się względami słuszności, względami humanitarnymi, dochowaniem przez dłużnika należytej staranności. Jednocześnie nie radzę pisać wnioski samodzielnie a za pośrednictwem prawnika. Temat upadłości jest bardzo rozbudowany dlatego odsyłam do ustawy prawo upadłościowe i naprawcze od art. 491(1)

Odpowiedź nr 3 z dnia 16 października 2015 11:45 Obejrzało: 272 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.