Pytanie z dnia 15 grudnia 2016

Witam,
Pracodawca wypłacił mi wynagrodzenie chorobowe za miesiąc listopad (cały miesiąc) 80 % wynagrodzenia od podstawy bez premii. Zgodnie z tym co udało mi się ustalić, wynagrodzenie chorobowe powinno zostać wypłacone w 80 % od średniego wynagrodzenia za ostatnie 12 miesięcy, włączając premię. Proszę o informację, czy mogę ubiegać się o wypłacenia wynagrodzenia od pełnego wynagrodzenia włącznie z premią, jeżeli tak to czy mam reklamować wynagrodzenie w zakładzie pracy czy w ZUS.
Pozdrawiam
RD

Szanowny Panie, w odpowiedzi na Pańskie pytanie pragnę wskazać, iż zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku. Z kolei w myśl art. 92 § 2 kodeksu pracy wynagrodzenie chorobowe oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Tym samym precyzyjna odpowiedź na Pańskie pytanie wymaga dokładnej znajomości stanu faktycznego, w tym Pańskiej umowy o pracę oraz zakładowych przepisów płacowych lub regulaminów wynagradzania obowiązujących w Pańskim miejscu pracy. Jednakże, gdy zakładowe przepisy płacowe lub regulamin wynagradzania nie zawierają postanowień w przedmiocie zachowania prawa do premii za okresy pobierania świadczeń chorobowych to wówczas należy uznać, że premia nie przysługuje za te okresy, a tym samym wlicza się ją do podstawy świadczeń chorobowych. Kiedy jednak pracodawca pomimo braku polityki wynagradzania lub braku jednoznacznych zapisów w umowie udowodni, że premia wypłacana pracownikowi jest należna za okres pobierania świadczeń chorobowych, to tego składnika nie uwzględnia się w podstawie wymiaru tych świadczeń. W Pańskiej sytuacji proszę zwrócić się do pracodawcy z zapytaniem, jaka jest podstawa wymiaru świadczeń chorobowych, czy uwzględnia się w niej należności wynikające z premii. Wówczas pracodawca powinien udzielić stosownej odpowiedzi wraz z powołaniem się na poszczególne akty prawne lub przepisy prawa.

Odpowiedź nr 1 z dnia 18 grudnia 2016 23:23:24 Obejrzało: 79 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.