Pytanie z dnia 16 listopada 2018

Witam. Od września poszukuję pracy. Na poczatku października mialam rozmowę z bankiem, który odezwał sie parę dni temu. Prawdopodobnie zostanę zatrudniona, jednak przed podpisaniem umowy chciałabym poinformować pracodawcę o wczesnej ciąży której jeszcze nie potwierdziłam ok. 5 tydzień. Chcę to zrobic bo mi zalezy na tej pracy i nie chcę nikogo oszukiwać. Czy wówczas pracodawca może zrezygnować z podpisania umowy. Czy ewentualnie mogę nagrać ta rozmowę w której informuję o ciąży?

Dzień dobry, odmowa zatrudnienia kobiety tylko z tej przyczyny, że jest w ciąży, byłaby uznana za dyskryminację ze względu na płeć na podstawie art. 183a § 1 i art. 183b § 1 pkt 1 KP (zob. wyrok SN z 11.1.2006 r., II UK 51/05, PiZS Nr 9/2006). Nagrywanie prywatnych rozmów, w których nagrywający jest jednocześnie rozmówcą, w nie stanowi przestępstwa, natomiast może być uznane za naruszenie dóbr osobistych i pociągać za sobą odpowiedzialność cywilną. Pozdrawiam, adw. Agata Paplińska

Odpowiedź nr 1 z dnia 17 listopada 2018 11:18 Zmodyfikowano dnia: 17 listopada 2018 11:18

Dzień dobry. Nagranie takiej rozmowy może Panią narazić na odpowiedzialność cywilną. Nie ma zakazu zatrudniania kobiet w ciąży. Odmowa zatrudnienia co, do zasady nie powinna nastąpić, gdyż stanowiłaby dyskryminację ze względu na płeć, niemniej trudno przewidzieć ostateczną decyzję pracodawcy w tej kwestii.

Odpowiedź nr 2 z dnia 19 listopada 2018 14:21 Zmodyfikowano dnia: 19 listopada 2018 14:21

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.