Pytanie z dnia 02 stycznia

Witam

Od prawie roku pracuję na magazynie na cały etat. Mam umowę o pracę a na umowie widnieje zapis że zarabiam 1250 zł brutto. W rzeczywistości dostaje ponad 2000 zł na ręke ale moje pytanie jest takie czy taki zapis w umowie jest legalny ? Firma nie chce powiedzieć dlaczego stosuje taki manewr ani też nie chcą ujawniać co miesięcznego "paska".

Pozdrawiam

Niestety jest to powszechna praktyka wśród wielu pracodawców. Oczywiście w treści umowy o pracę powinny być wskazane faktyczne zarobki. Od wysokości wskazanych dochodów w umowie zależy m.in. wysokość składek odprowadzanych przez pracodawcę, a w konsekwencji np. wysokość przyszłej emerytury. Pozdrawiam

Odpowiedź nr 1 z dnia 2 stycznia 2017 08:45:15 Obejrzało: 31 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Prywatna rozmowa telefoniczna z doświadczonym prawnikiem. 49 zł za 15 minut rozmowy. 15 minut to nie jest mało. Przygotuj się do pisania, aby zanotować wskazówki prawnika i bądź w zasięgu telefonu!

Chcę rozmawiać z prawnikiem

Dzień dobry, bez wątpienia zapis taki nie jest legalny. Co więcej, za takie działanie przepisy prawa przewidują pociągnięcie do odpowiedzialności. Pracodawca postępując w ten sposób niewątpliwie narusza przepisy prawa o ubezpieczeniach społecznych. Niestety, pracownik który godzi się na taką praktykę tez może zostać pociągnięty do odpowiedzialności, zgodnie z art. 54 kodeksu karnego skarbowego "Podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie".

Odpowiedź nr 2 z dnia 2 stycznia 2017 19:41:30 Obejrzało: 18 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Prywatna rozmowa telefoniczna z doświadczonym prawnikiem. 49 zł za 15 minut rozmowy. 15 minut to nie jest mało. Przygotuj się do pisania, aby zanotować wskazówki prawnika i bądź w zasięgu telefonu!

Chcę rozmawiać z prawnikiem

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.