Pytanie z dnia 28 listopada 2016

Witam, miałem tydzien temu sytuacje ze potrzebowalem pilnie pieniedzy. Poszukalem w internecie dorywczych prac, wpadlem na ogloszenie w internecie o pomocy dla wlasciciela strony piszizarabiaj.pl , kontaktowalismy sie na GG, zlecil mi wysylanie maili do korepetytorow z jezyka angielskiego o wspolprace o stawce 5 zł za 100 maili. Wysłałem więc na jego koncie 1300 maili , gdzie powinienem dostać 75 zł. Podałem mu numer konta, mowil ze wysle przelew w tym samym dniu. Nie odpisuje mi teraz przez tydzien, chodz jest ciagle dostepny. Przelewu nie ma. Czy warto zglosic oszustwo?

Szanowny Panie, w pierwszej kolejności można spróbować wezwać go do zapłaty (pisemnie lub mailowo) . Jeśli to nie poskutkuje, można spróbować do PiP. Jeśli chodzi o oszustwo, wydaje się, że w Pana sprawie mogą być trudności w stwierdzeniu popełnienia przestępstwa.

Odpowiedź nr 1 z dnia 29 listopada 2016 08:22:19 Obejrzało: 36 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Szanowny Panie, w odpowiedzi na Pańskie pytanie w pierwszej kolejności sugerowałabym skierowanie wezwania do zapłaty do Pańskiego zleceniodawcy (listem poleconym za potwierdzeniem odbioru), w którym to wezwaniu należy wskazać kwotę, która się Panu należy oraz określić termin, w którym kwota ta powinna zostać uiszczona pod rygorem wytoczenia powództwa o zapłatę. W treści wezwania do zapłaty może Pan również poinformować Pańskiego zleceniodawcę o treści art. 286 kodeksu karnego, który znamionuje przestępstwo oszustwa. Jeżeli w terminie wskazanym w wezwaniu nie nastąpi uiszczenie zadłużenia na Pańską rzecz to wówczas może Pan skierować sprawę na drogę postępowania sądowego. Do pozwu musi Pan wówczas załączyć odpowiednie dowody, wskazujące na wykonanie przez Pana zlecenia (np. korespondencję elektroniczną). Oczywiście istnieje uprawnienie do zawiadomienia właściwej miejscowo jednostki policji lub prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa oszustwa, nie mniej jednak nie oznacza to, iż ww. organy uznają za zasadne wszczęcie postępowania karnego w tejże sprawie.

Odpowiedź nr 2 z dnia 29 listopada 2016 20:25:51 Obejrzało: 35 osób
Wysłano podziękowanie do {[ success_thanks_name ]}
{[ e ]}

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? {[ total_votes ? getRating() : 0 ]}% uznało tę odpowiedź za pomocną ({[ total_votes ]} głosów)

Podziękowałeś prawnikowi

{[ e ]}
{[ rlc.lawyer ]}
Twoje imię:
Dane znajomego:

Wysłaliśmy znajomemu Twoją rekomendację

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.