Pytanie z dnia 05 marca 2016

Witam ma pytanie,wczoraj tj.04.03.2016 moja mama znalazła w skrzynce list zwykły z firmy windykacyjnej w którym informują ją iż ma do spłacenia dług po swojej nieżyjącej mamie( jako spadkobierca ustawowy)Nie bylo zadnego testamentu ani spadku po babci dlatego tez mama nie zglosila odrzucenia spadku.Z listu wynika iż była to umowa kredytu gotowkowego z dnia 10.02.2005 r.Babcia zmarła w październiku 2011 r.Druga córka oraz jej dorosle dzieci którzy mieszkali z babcia nigdy nie wspominali o długu i jakiej kolwiek korespondencji że strony banku .To pierwszy list z którego moja mama dowiedziała się i długu babci. W liście wymieniona jest także data kiedy to bank sprzedał dług firmie windykacyjnej jest to data 29. 11.2013.Oczywiście jest podana kwota zadłużenia oraz 7 dni do jej uiszczenia inaczej droga sądowa.Bardzo proszę o informacje co mama może lub powinna zrobić.Czy to nie jest sprawa przedawniona ?Z góry dziękuję za cenne wskazówki.

Roszczenia związane z działalnością gospodarczą, a do takich roszczeń najprawdopodobniej należy roszczenie, którego od Państwa dochodzi wierzyciel przedawnia się po upływie lat 3. Jednak, aby jednoznaczenie stwierdzić, czy nastąpiło przedawnienie należy prześledzić, czy w międzyczasie nie nastąpiło tzw. przerwanie biegu przedawnienia. Służę pomocą pod numerem telefonu 734 148 690.

Odpowiedź nr 1 z dnia 7 marca 2016 05:59 Obejrzało: 487 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, Sąd Najwyższy, jak również sądy niższych instalacji, wielokrotnie wskazywały, że termin przedawnienia w stosunku do spadkobierców należy liczyć tak, jak w stosunku do spadkodawcy (kredytobiorcy). A to oznacza, że trzyletni termin przedawnienia w stosunku do spadkobierców liczyć należy dla poszczególnych rat, zgodnie z umową kredytową, o ile bank nie wypowiedział wcześniej umowy. Czy z wezwania wynika, jaki był termin płatności rat ? Pozdrawiam Bernadetta Parusińska-Ulewicz

Odpowiedź nr 2 z dnia 7 marca 2016 07:27 Obejrzało: 486 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.