Pytanie z dnia 22 stycznia 2017

Witam,
jestem studentem 5 roku (ostatniego, 24 lata) poza miastem rodzinnym. Na drugim i trzecim roku moi rodzice mieli problem finansowy i dawali mi bardzo mało pieniędzy na utrzymanie (100 zł, resztę pokrywałem z 800zł stypendium). Ich sytuacja się znacznie poprawiła, ale nadal dają mi mało pieniędzy. Oto sytuacja bieżąca:
Oni zarabiają razem około 5000zł, mają także zysk z wynajmu starego mieszkania.
Zysk ze starego mieszkania pokrywa im spłatę kredytu nowego mieszkania.
Oprócz mnie mają na utrzymaniu młodszego brata (mieszka z nimi).
Ja dostaję 660zl stypendium (z tego 600zł przeznaczam na wynajem pokoju). Oni od dwóch miesięcy dają mi więcej, tzn 700zł. Z tego 400 zł idzie na psychoterapię (mam poważne problemy ze stresem, który bardzo utrudnia mi znalezienie pracy - za przyczynę stresu uważam ojca, który mnie maltretował w dzieciństwie i nad tym też pracuję na terapii). Odliczając wydatki szkolne (kierunek rzeźba, wysokie wydatki) i koszt terapii, na jedzenie zostaje mi 250zł miesięcznie.
Zażądałem od nich podniesienia stawki z 700zł do 1000zł, nie zgodzili się, zasłaniając się tym że mają długi - myślę, że chodzi im o ów kredyt za nowe mieszkanie i aktualne kredyty konsumenckie, nic więcej nie podejrzewam. Żyją na znacznie wyższym poziomie niż ja.
Jak wygląda to ze strony prawnej? Jak dużą mam szansę wyegzekwować od nich wyższą stawkę i na jak długi okres czasu (po dyplomie planuję robić studia podyplomowe z pedagogiki)? Do kiedy rodzice mają obowiązek mnie utrzymywać? Pozdrawiam,
Mateusz

Witam, rodzice mają obowiązek Pana utrzymywać aż nie będzie mógł Pan zrobić tego samodzielnie, czyli najczęściej przyjmuje się, że do końca studiów. Może Pan złożyć pozew przeciw rodzicom o alimenty. Sąd będzie badał ich możliwości finansowe ale też Pana możliwości zarobkowe, tzn.czy może Pan podjąć pracę, mimo nauki. Nie spotkałam się z alimentami orzeczonymi na "dziecko"po ukończeniu studiów, jeśli tak, to niezmiernie rzadko.

Odpowiedź nr 1 z dnia 23 stycznia 2017 08:29 Obejrzało: 387 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry. Rodzice zobowiązani są do świadczeń alimentacyjnych do czasu , gdy dziecko nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Jednakże ważne jest również to , czy czyni Pan starania , by się usamodzielnic , jak również istotną jest sytuacja majątkowa i możliwości zarobkowe rodziców. Jak rozumiem na razie jest Pan na etapie rozmów z rodzicami z prośbą o podwyższenie otrzymywanej miesięcznie kwoty ? Pozdrawiam , adw. Anna Uznańska

Odpowiedź nr 2 z dnia 23 stycznia 2017 08:30 Obejrzało: 387 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, rodzice są zobowiązani do alimentacji dziecka (również pełnoletniego) tak długo, jak długo nie jest w stanie się samodzielnie utrzymać. Nie ma tutaj granicy wieku. Ważne jest jednak, czy dziecko się uczy oraz czy podejmuje starania aby się samodzielnie utrzymać. Można złożyć przeciw rodzicom pozew o alimenty. Sąd w tej sprawie będzie badał sytuację majątkową i zarobkową rodziców oraz Pana potrzeby. Z poważaniem, Izabela Jaworska-Turla, radca prawny

Odpowiedź nr 3 z dnia 23 stycznia 2017 08:37 Obejrzało: 385 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Dzień dobry, obowiązek alimentacyjny nie wygasa automatycznie z uzyskaniem przez dziecko pełnoletności. Co więcej zgodnie z art. 133 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rodzice bowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Ma Pan więc prawną możliwość złożenia w niniejszej sprawie pozwu o alimenty. Pozdrawiam.

Odpowiedź nr 4 z dnia 29 stycznia 2017 11:33 Obejrzało: 357 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.