Pytanie z dnia 16 marca 2023

Witam. Jestem na urlopie rodzicielskim do 27.04.23r. Po tym urlopie chciałam od razu wykorzystać zaległy i bieżący urlop wypoczynkowy, ponieważ umowę (skierowanie przez Urząd Pracy w ramach projektu doposażenie stanowiska pracy) mam do 31.07.23r. Poinformowałam o tym pracodawcę 14.03,a ten podsunął mi 16.03. do podpisu pismo, że z dniem 30.04. chce za porozumieniem stron rozwiązać ze mną umowę o pracę. Dał mi do zrozumienia, że jeżeli tego dokumentu nie podpisze to wypowie mi umowę i wtedy gorzej to dla mnie będzie wyglądało w CV i na świadectwie pracy. Nadmieniam, że mam zaległego około 50 dni urlopu wypoczynkowego. Mam przepracowane u pracodawcy ponad pół roku (zatrudniona od 30.04.21r.)

Korzystniej będzie mi podpisać rozwiązanie umowy za porozumieniem stron czy mam mimo wszystko iść na urlop wypoczynkowy? I czy pracodawca może mnie zwolnić na tym urlopie od razu z dnia na dzień?

Proszę o pomoc, bo nie wiem co robić :(

Dzień dobry. Z opisu sprawy wynika, że prawdopodobnie korzystniejsze dla Pani będzie nie podpisywanie rzeczonego zwolnienia za porozumieniem stron. Wypowiedzenie umowy przez pracodawcę nie wygląda bowiem gorzej od zwolnienia za porozumieniem stron, a wiąże się z koniecznością zastosowania ustawowego okresu wypowiedzenia (pracodawca może wypowiedzieć Pani umowę z dnia na dzień ale zachowując okres wypowiedzenia, chyba że w danym przypadku ustawa w ogóle wyklucza możliwość rozwiązania umowy). To jest trudna sytuacji do oceny bowiem z pewnością wchodzą tu w grę jeszcze kwestie pozaprawne. Pozdrawiam. Adw. Tomasz R. Weigt, tel. 601-225-208

Odpowiedź nr 1 z dnia 16 marca 2023 21:10 Zmodyfikowano dnia: 16 marca 2023 21:10 Obejrzało: 123 osób

Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?

Nie udało się wysłać odpowiedzi.

Podziękowałeś prawnikowi

Chcę dodać odpowiedź

Jeśli jesteś prawnikiem zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.